Kıbrıs’ın Güneyinde Kitlesel Test Uygulamasına Başlandı

Kıbrıs’ın güneyinde nüfusa oranla yoğun sayıda vakaların görüldüğü Baf’ta ve Larnaka’ya bağlı Aradippou’da kitlesel Covid-19 testleri yapılmaya başlandı.

Kitlesel test uygulamasıyla Baf’ta 1000, Aradipou’da ise 300’ün üzerinde kişiye test yapılması planlanıyor.

İstatistiki örneklemeyi mümkün kılacak şekilde farklı yaş, uyruk ve cinsiyetleri temsilen gelişigüzel seçilen kişiler belediye tarafından aranarak test merkezine gelecekleri tarih ve saat bilgisi kendilerine iletilmekte.

Randevulu vatandaşlar test merkezine araba ile gelip, burunlarından örnek alınırken arabada kalmaya devam ediyor. İşlem toplam 5 dakika sürüyor.

Yeterli Antikor Testi Yok

Çalışmada ilk olarak hem RNA üzerinden yeni vaka taraması hem de antikor testlerinin yapılması, böylelikle hastalığı geçirmiş ve bağışıklık kazanmış kişilerin de test edilmesi öngörülmüştü. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın antikor testlerini yapacak test kitlerinin yeterli sayıda bulunmadığını bildirmesi üzerine şimdilik yalnızca hastalık taraması (RNA) yapılmasına karar verildi.

Sosyal Baskı Korkuysuyla Teste Gitmeyenler Var

Baf Belediye Başkanının açıklamasına göre teste çağrılanların yaklaşık %18-20’si kimseye güvenmedikleri ve test yaptırmaya çekindikleri için randevularına gelmiyorlar. Diğer %8 ise izolasyon uygulamakta ve evinden/köyünden çıkmayı reddediyor. Pazar günü itibariyle test yapılan kişi sayısı 400’te kaldığından test uygulamasının Perşembe gününe kadar uzatılması düşünülüyor.

Baf Belediyesi %20-30 oranında kişinin gelmeyeceğini öngörerek 1300 kişilik bir liste hazırlamış olduğu halde mevcut gidişattan dolayı 800’e gelindiğinde rakamın yeterli sayılması değerlendirilmekte.

Aradipou’da ise durum farklı değil. Belediye Başkanı Evangelides, köyde görülen ilk 3 vakaya yönelik saldırılar yüzünden bu kişilerin ve tüm ailelerinin evden dışarı çıkamaz hale geldiğini, şimdi ise bu tarz bir baskıdan korkan birçok kişinin gelip test olmaktan çekindiğini belirtti.

Aradipou’da bugüne kadar temas takibi ve kitlesel uygulamayla yapılan toplam test sayısı 525 ve en az 100 test daha yapılması planlanıyor.

Maliyet Ortak Karşılanacak

Kitlesel test uygulaması için gerekli harcamalara Baf Belediyesi, Peyia Belediyesi, Baf Sanayi ve Ticaret Odası ve Kıbrıs Otelciler Birliği’nin her biri 10.000’er Euro, Sağlık Bakanlığı ise 50.000 Euro katkı yaptı.

Kuzeyde Kitlesel Test Uygulaması Mevcut Kaynaklarla Mümkün Mü?

Temas takibinin ne derece etkin uygulandığı veya test kitlerinin yeterliliğinin bilimsel olarak hesaplanıp hesaplanmadığının şeffaf olarak bilinmediği Kıbrıs’ın kuzeyinde yerel bulaşmanın yoğun yaşandığı bölgelerde bu tarz kitlesel test uygulamalarının yapılması pek de mümkün görünmüyor.

Kaynaklar:

10 Paylaşımlar