Kıbrıs’ın Güneyinde Misafirlik de Yasaklandı

Kıbrıs Cumhuriyeti, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında aldığı yeni kararları kamuoyuna duyurdu. 

Sağlık Bakanı Constantinos Ioannou yaptığı açıklama ile, Pazartesi günü akşam 9’dan sabah 6’ya kadar ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurarak, ev ziyaretleri ve toplantıların da yasaklandığını belirtti. 

İnsanlara sokağa çıkması için günde sadece bir kez izin verileceği de duyurulan açıklamada, yasağa uymayanlar için 300 Euro para cezası uygulanacağını da bildirdi. 

Ioannou açıklamasında, süpermarket, pastane, kasap ve temel hizmetler sunan diğer iş yerlerinin Pazar günleri kapalı olacağını da duyurarak, yurtdışında bulunan ve geri dönmek isteyen Kıbrıs daimi sakinleri için düzenlemelerde bir miktar gevşeme yapıldığını da belirtti. 

Bakan, tıbbi nedenlerle yurtdışına seyahat eden kişilerin, savunmasız gruplara mensup kişi ve bakıcılarının ile öğrencilerin ülkeye girmesine izin verilirken, koronavirüs bulunmadığına dair bir sağlık sertifikası sunmaktan muaf olacaklarını söyledi.

Ülkeye dönüşlerde, tıbbi nedenlerle yurt dışında olanlar hariç 14 günlük karantina uygulamasının devam edeceği de kaydedilirken, bu kişilerin evde kendilerini tecrit edeceği belirtildi.

Yeni koronavirüs önlemleri kapsamında bir arabada en fazla 3 kişinin bulunabileceği de ifade edilirken, taksi duraklarının kapatıldığı ve eczanelerin 20.30’dan sonra hizmet vermeyeceği de duyuruldu.

122 Paylaşımlar