Kıbrıs’ın Güneyinde Saatlik Maaşlar/Ücretler ve Sosyal Sigorta ile Sosyal Güvenlik Yatırımları Düşüyor

Kıbrıs’ın güneyinde, inşaat alanında çalışanların maaşları/ücretleri 2013 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 6.1 oldu.
Kıbrıs’ın güneyinde, inşaat alanında çalışanların maaşları/ücretleri 2013 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 6.1 oldu.

Avrupa istatistik servisi Eurostat’ın kısa bir süre önce yaptığı açıklamaya göre, Kıbrıs’ın güneyinde, 2013 yılının üçüncü çeyreğinde, 2012 yılının üçüncü çeyreğine kıyasla saatlik maaşların/ücretlerin ve maaş dışı sosyal güvenliğin ve sosyal sigortaların toplamında  yüzde 7.6’lık bir düşüş gerçekleşti.
Euro bölgesinin genelinde (AB’deki 28 ülkeden 17’si Euro kullanıyor) yılın üç çeyreğinin toplamı göz önüne alındığında, saatlik maaşlarda/ücretlerde yüzde 1’lik bir artış gerçekleşti. İkinci çeyrekte ise artış, yüzde 1.1 idi. Eurostat’ın açıklamasına göre bu, son üç yılın ilk üç çeyreği göz önüne alındığında en yavaş artıştı.
Euro kullanmayanların da dahil olduğu tüm AB ülkelerini kapsayan rakamlara bakıldığında ise (AB’de toplam 28 ülke var), 2013’te, bir önceki yıla kıyasla artış, üçüncü çeyreğin sonunda yüzde 1 idi. Bir önceki çeyrekte ise bu artış yüzde 1.1 olmuştu.
Kıbrıs’ın güneyinde, 2013 yılının üçüncü çeyreğinde, inşaat alanında çalışanların maaşları/ücretleri ve sosyal sigorta/güvenlik yatırımları ise yüzde 6.1 düştü. Euro bölgesinde ve AB genelinde ise bu düşüş yüzde 0.2.
Hizmet sektöründe ise maaşlar/ücretler ve sosyal sigorta/güvenlik yatırımları ise yüzde 5.5 düştü. Euro bölgesinde ve AB genelinde ise bu düşüş yüzde 1 oldu.
Kıbrıs’ın güneyinde ücretler/maaşlar yüzde 7.7 düşerken, sosyal güvenlik ve sosyal sigortalarda ise düşüş yüzde 6.7 oldu.
Euro bölgesinde, yılın üçüncü çeyreğine kadar, saat başına ücretler ve maaşlar yüzde 1.3 artarken; sosyal güvenlikte ve sosyal sigortalarda artış  yüzde 0.4 oldu. Bir önceki çeyrekteki (2013 yılının ikinci çeyreği) artışlar sırasıyla yüzde 1.4 ve yüzde 0.3 idi.
AB genelinde ise yılın üçüncü çeyreğine kadar saatlik ücretler/maşlar yüzde 1.2 artarken, sosyal güvenlik ve sosyal sigortalarda yüzde 0.3 artış yaşandı. Bir önceki çeyrekteki artışlar ise sırasıyla yüzde 1.3 ve yüzde 0.5 idi.

9 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply