Kıbrıs’ın Güneyinde Vaka Sayısı Artabilir

Cyprus Mail haberine göre, uzmanlar, bir süpermarket ve fırında çıkan pozitif vaka sonrasında vaka sayısının artabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Cumartesi günü sağlık çalışanlarına ve kamu ve özel sektördeki insanlarla ilgilenen hizmet alanlarına odaklanan kitlesel testler, şimdiye kadar, en az bir süpermarkette, Lefkoşa’da Alfamega ve Aradippou, Larnaka Zorbas’da bir fırın üretiminde bir dizi onaylanmış vakayı ortaya koydu. 

Devlet epidemiyoloğu Michalis Voniatis, son iki hafta içinde söz konusu süpermarketi ve fırını özel olarak ziyaret eden insanları yetkili makamlara bildirmeye ve mümkün olan en kısa sürede test etmeye çağırdı.

“Bence, sorunun boyutunu henüz bilmediğimiz için, çoğu risk altında sayılmalıdır. İşimiz hiç kolay değil. Son zamanlarda iki mağazayı ziyaret eden birçok insan için virüsün hala kuluçka döneminde olma ihtimali var” dedi.

“Durum böyleyse, 15 gün içinde yeni doğrulanmış koronavirüs vakalarımız olacak. Bu yüzden test edilmeleri inanılmaz derecede önemli.” sözlerini kaydetti.

Voniatis, durumun kritik olduğunu ve yalnızca fırında ve süpermarkette cerrahi maske takan kişilerin virüse yakalanmamasının güvenli kabul edilebileceğini iddia ettiğini söyledi.

“Fırına veya süpermarkete haftada bir gitmiyoruz, iki kez, belki haftada üç kez gidiyoruz. Bu nedenle, önümüzdeki birkaç gün veya hafta içinde büyük bir bulaşma kaydetme riski gerçek” sözlerini ekledi.

Tüm süpermarketleri ve fırınları, virüsün yayılmasını sınırlamak için sağlık bakanlığı tarafından verilen katı kurallara uymaya devam etmeye çağırdı.

“Dezenfeksiyon çok önemli. Virüs kolayca bulaşır, ancak düşük bir dirence sahiptir, bu nedenle süpermarketler ve fırınlar gibi halka açık alanları iyice temizlemek önemlidir. Ayrıca, hepimiz bir maske takarsak, virüsü diğer insanlara geçirme riski neredeyse sıfıra düşer. Alışverişe çıktığımızda bunu hatırlamalıyız.” şeklinde konuştu.

Kıbrıs Süpermarketler Birliği genel müdürü Andreas Hadjiadamou, Alphamega’nın Salı günü Engomi’deki mağazasında bulunan vakalar hakkındaki bilgileri kamuya açıklama kararını alkışladı.

“Bence doğru şeyi yaptılar. İnsanların Covid-19 vakalarının nerede doğrulandığını bilme hakkı var” sözlerini kaydetti. Bu bir kamu güvenliği meselesidir ve tüm nüfusu ilgilendirir. Bu gibi durumlarda, tam şeffaflık gidilecek tek yoldur.

Hadjiadamou, süpermarketlerdeki vakaları bulmanın kaçınılmaz olduğunu, çünkü insanların hala toplandıkları ve birbirleriyle nispeten yakın temasta oldukları birkaç yer arasında olduklarını söyledi.

“Alphamega’nın saklayacak hiçbir şeyi olmadığını da belirtmek istiyorum. Süpermarketlerdeki tüm hijyen önlemlerine saygı duyduklarını ve sağlık bakanlığı tarafından hem çalışanları hem de müşterileri ile ilgili yayınlanan tüm kararnamelere bağlı olduklarını biliyorum.” şeklinde konuştu.

Alphamega Pazartesi günü yaptığı açıklamada, sağlık bakanlığı kararnameleri uyarınca her ihtiyati tedbiri aldıklarını söyledi. Virüs bulaşan çalışanlar, sağlık bakanlığı, özellikle asemptomatik insanlar olmak üzere virüsü yakalayan bireyleri bulmak amacıyla sağlık sektöründe ve özel sektör ve kamu sektörü çalışanları arasında yaklaşık 20.000 kişi üzerinde kitle testi yapmaya başladıktan sonra belirlendi.

Örneklemenin 20 gün sürmesi bekleniyor ve tüm ilçelerde özel laboratuvarlar tarafından gerçekleştiriliyor.

Ancak Alphamega, virüse pozitif test eden çalışan sayısını açıklamadı, ancak olayı öğrendikten kısa bir süre sonra, önceden oluşturulan güvenlik eylem planını uyguladıklarını söyledi.

Şirket, “sağlık bakanlığının rehberliğinde, doğrulanmış vakalar bulunduktan hemen sonra ve dün öğleden sonra bir mektup göndererek, Alphamega hipermarketleri tavsiye edilen tüm güvenlik ve hijyen önlemlerini alarak bir eylem planı etkinleştirdi” açıklamasında bulundu.

“Çalışanlarımızın ve halk sağlığının güvenliğini birinci önceliğimiz olarak yerleştirdiğimizi vurgulamak istiyoruz. Bu yüzden işçilerimizin, vakaların bu şekilde keşfedildiği için yararlı olduğu kanıtlanmış önleyici testlere tabi tutulması gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Sağlık bakanlığının, süpermarketin adını derhal açıklamayı reddettiğini, bu konuda tam şeffaflık isteyen birçok kişiyi kızdırdığını belirtmek gerekir.

Sonunda, bunu duyuran Alphamega’yken, Engomi’deki şubesindeki tüm personelin ev izolasyonuna yerleştirildiğini ve teste tabi tutulacağını açıkça belirtti.

Duyuru, yeni çalışanların yeniden açıldıktan sonra süpermarket işletmesi için getirildiğini doğruladı.

Alphamega CEO’su Yiorgos Theodotou da, ilgili protokolün talimat ve prosedürlerine sıkı sıkıya bağlı kalarak, konuyu sağlık bakanlığı ile yakın işbirliği içinde ele aldığından emin olduğunu vurguladı.

“Sosyal olarak sorumlu bir kuruluş olarak, çalışanlarımızın önleyici testlere tabi tutulmasının görevimiz olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

“Süpermarketlerimiz her gün binlerce insanın gittiği yerlerdir, bu yüzden sonunda virüsü yakalayan insanları bulması çok muhtemeldi” ifadesini kullandı.

Lefkoşa’daki Alphamega’da bulunan vakalara ek olarak, Aradippou’daki bir Zorbas fırınındaki 12 çalışanın da koronavirüs için pozitif test ettikleri, Salı günkü açıklamada duyuruldu. Sağlık Bakanı Constantinos Ioannou, 12 işçinin aynı binada olduğunu söyledi.

Şirket, tüm personelin test edildiğini ve tesislerin ve mağazaların dezenfekte edildiğini ve şu anda katı koşullar altında normal şekilde çalıştığını söyledi.

158 Paylaşımlar