Kıbrıs’ın Kuzeyinde 3 Yeni Vaka

kktc’de 3 yeni Koronavirüs vakası! 3’ü de yurt dışı kaynaklı.

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli ülkedeki vaka sayılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Pilli, bugün 275 test yapıldığını ve testler sonucunda 3 yeni pozitif vakaya rastlandığını duyurdu.

Ayrıca Pilli dün Lefke’de açıklanan pozitif vakanın temaslılarının ise negatif çıktığını kaydetti.

Yeni 3 vakayla toplamda 99 vaka kaydedilmiş oldu.

Pilli, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Bugün yapılan test sayısı: 275

Bugünkü vaka sayısı: 3

Toplam taburcu edilen vaka sayısı: 0

Bugün kaybedilen hasta sayısı: 0

Toplam test sayısı: 3890

Toplam vaka sayısı: 99

Toplam kaybedilen hasta sayısı: 3

Toplam Taburcu Sayısı: 44

Tedavisi devam eden hasta sayısı: 52

Yoğun bakımda yatan hasta sayısı: 1

Yoğun bakımdaki hastanın durumu stabil. Diğer hastaların genel durumları iyidir. Bugünkü 3 vaka; maalesef, geçen gün İngiltere’den gelen uçakların birinde bir vakamız pozitif çıkmıştır. Diğer iki vaka; yine İngiltere’den gelen ve bir otelde kalan iki çalışanda da pozitif vaka tespit edilmiştir.

Yurt dışından gelen uçaklar artık büyük risk taşımaktadır. Bu uçakların derhal durdurulması gerekmektedir. Büyük tedbir almak mecburiyetindeyiz. Lefke’de biz en yakın temaslıların testlerini yaptık. Onlar negatif çıkmıştır. Çemberi genişlettik. Lefke’deki vakayla ilgili yeni bir pozitif vaka tespit edilmemiştir.

Önümüzdeki hafta testlerin artırılması yönünde belli adımlar atılacaktır. Öncelik, hiçbir vakanın kaçırılmamasıdır. Strateji olarak testlerimiz maksimum fayda olacak şekilde kullanma yönündedir. İnceleyeceğimiz vakalar semptom, vaka ve temas yönünde olacaktır. Biz hiçbir mermiyi boşa kullanmayacağız. Kitlerimiz çok önemlidir. Her tarafta koronavirüs salgını olduğu için malzeme bulmak çok büyük sıkıntı. Biz mevcut altyapı ile ilgili bu testleri maksimum seviyede kullanmak ve fayda sağlamak mecburiyetindeyiz.

Mermi az ve düşman çoksa, düşmanın çok gücü varsa; atılacak her mermi hedef olmalıdır. Bugüne kadar bunu yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Vakalarımız stabil bir şekilde gitmektedir. Bu 3 vaka da dış kaynaklıdır. Önlemini alacağız. Artık dış kaynaklı vakalardan kurtulmak mecburiyetindeyiz.