“Kıbrıs’ta Cami Yaktık” Diyen Kontrgerilla Öldü

TC Özel Harp Dairesi eski başkanı Emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu öldü. Yirmibeşoğlu kontrgerilla tekniklerini anlattığı röportajında “halkın mukavemetini artırmak için düşman yapmış gibi bazı değerlere sabotaj yapılır. Bir cami yakılır. Kıbrıs’ta cami yaktık biz. Cami yakılır mesela” demişti.

Kontrgerillanın merkezi örgütü Özel Harp Dairesi eski başkanı Emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu öldü. Yirmibeşoğlu’nun  “Özel Harp’te bir kural vardır; halkın mukavemetini artırmak için düşman yapmış gibi bazı değerlere sabotaj yapılır. Bir cami yakılır. Kıbrıs’ta cami yaktık biz. Cami yakılır mesela” sözleri bugün Saray’ın savaş politikalarında kullanılan kontrgerilla tekniklerinin tarihsel sürekliliğini hatırlatıyor.

TC Eski Özel Harp Dairesi Başkanı Emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu 88 yaşında GATA’da öldü. Yirmibeşoğlu, 12 Eylül faşist darbesi döneminde Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanlığı, 1982-1983 yıllarında Milli Savunma Bakanlığında Müsteşar Yardımcılığı, 1983 yılında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı, 1984 yılında TC Genelkurmay Harekat Dairesi Başkanlığı görevlerinde bulunan Yirmibeşoğlu, 1986 yılında Erzincan’daki 3. Ordu Komutanlığına atandı. Yirmibeşoğlu, 1991 yılında dönemin TC Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından emekliye sevk edildi.

Yirmibeşoğlu, 23 Eylül 2010 tarihinde bir gazeteye yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “Eğer bir yerde halkın galeyana gelmesini bir mukavemet hareketini göstermesini arzu ederseniz sizin saygın değerlerinize düşmanın, karşı tarafın bir şey yaptığını, küçültücü hareket yaptığını gösterirseniz, halkı galeyana getirirsiniz. Özel Harp’te bir kural vardır; halkın mukavemetini artırmak için düşman yapmış gibi bazı değerlere sabotaj yapılır. Bir cami yakılır. Kıbrıs’ta cami yaktık biz. Cami yakılır mesela.”

6-7 Eylül olduğu sırada Seferberlik Tetkik Kurulu’nda görevli olan Sabri Yirmibeşoğlu, gazeteci Fatih Güllapoğlu’na verdiği röportajda  “6-7 Eylül de bir Özel Harp işidir. Muhteşem bir örgütlenmeydi” demişti.

(sendika8.org)

137 Paylaşımlar