“Kıbrıs’ta Yaşayan Halkları Geldiği Yere Göre Ayrıştırarak Düşman Etmeye Çalışıyorlar”

Baraka Kültür Merkezi ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, son günlerde Afrika üzerinden ifade özgürlüğüne yönelik gerçekleştirilen saldırılara tepki gösterdi.

Baraka Kültür ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin yaptığı ortak açıklama şöyle;

Afrika gazetesinin yayımladığı bir fotoğraf üzerine, bir yandan kökü dışarıda faşist çevreler, kendilerinden farklı düşünenin ifade özgürlüğüne çirkin saldırılarda bulunurken, diğer yandan kendi ülkesini karanlığa boğan TC yetkilileri ülkemizdeki basın özgürlüğüne dil uzamakta, yargımıza dahi talimat vermeye çalışmaktadır. İşbirlikçi hükümet ise; görevi, tüm yurttaşları için insan hak ve özgürlüklerini sağlamak olmasına rağmen bu saldırılara ortak olacak şekilde açıklamalar yapmaktadır. Tüm bunlar en temel hak olan ifade özgürlüğüne gölge düşürmekte, daha da önemlisi adamızda yaşayan halkları, etnik kökenine veya geldiği yere göre ayrıştırarak birbirine düşman etmeye hizmet etmektedir.

Egemenlerin her zaman kullandığı böl-yönet taktiği yeniden uygulanmaya çalışılmaktadır. Oysa barıştan ve kardeşlikten yana halkımızın, burada ekmeğinin peşinde yaşam mücadelesi veren emekçilerin bu kışkırtmalara karnı toktur. Neredeyse devlet düzeyinde yapılan çağrılara, çeşitli bölgelerden kaldırılan otobüslere rağmen pek çok TC vatandaşı, bu çirkinliğe alet olmamış, insan haklarından yana olduğunu, daha önce referandum sürecinde oluğu gibi bir kez daha ortaya koymuştur.

Bizler bu adada kültürlerin ve halkların kardeşliği çerçevesinde hep birlikte yaşamaya, farklılıklara tahammül göstererek, her kesimin ifade özgülüğüne ve birbirimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. AKP gericiliğine, faşist çevrelere, koltuk sevdasından onurunu ayaklar altına alan işbirlikçi hükümetlere pabuç bırakmayacağız.

Afrika gazetesi ile dayanışmamızı bildirir ve ifade özgürlüğüne yapılan saldırının hepimize yapılmış sayılacağını vurgulayarak İkinci Dünya Savaşı sırasında bir kilisede rahip olarak görev yapan Pastör Nie Moeller’in sözlerini hatırlatırız:
“Önce Yahudiler için geldiler
Sesimi çıkarmadım
Çünkü ben Yahudi değildim
Sonra komünistler için geldiler
Sesimi çıkarmadım
Çünkü ben komünist değildim
Sonra sendikacılar için geldiler
Sesimi çıkarmadım
Çünkü ben sendikacı değildim
Sonra benim için geldiler
Ve artık ses çıkaracak kimse kalmamıştı…”

Baraka Kültür Merkezi ve Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği

91 Paylaşımlar