Özelde Sendikalaşma İçin “Çok Popülist Bir Yaklaşım” Demişti, Seçim Manifestosunda Yer Verdi

1 yıl önce özel sektörde sendikalaşma Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldüğü gün sendikalaşmaya karşı ret cephesinin başını çeken Denktaş, seçim öncesi halk korkusu sarınca manifestosunda özelde sendikalaşmaya yer verdi.

Son günlerde mercedes’ten inip bisiklete binmesiyle çok konuşulan Denktaş, DP’nin açıkladığı seçim manifestosu seçim öncesi göz boyama çırpınışlarına bir yenisini daha ekledi.

DP’nin manifestosunda, “Yeni bir sendikacılık anlayışına bağlı olarak özel sektör çalışanlarının da örgütlenmelerinin önü açılmalıdır. Devletin özel sektör çalışanlarının özgürce örgütlenmelerini sağlamak zorunluluğu vardır. Demokrat Parti bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirecektir” ifadesi yer aldı.

Özel Sektörde Sendikalaşma Talebi İçin “Çok Popülist Bir Yaklaşım. Özel Sektörün Sonu Olur” Demişti

2016 yılında Sendikasız çalıştırılmanın yasaklanmasını öngören yasa önerisinin ivedilikle görüşülmesinin oylandığı Meclis Genel Kurulu’nda konuşan Denktaş, özel sektörde sendikalaşma talebi için “çok güzel duyulan, çok popülist bir yaklaşım” sözlerini sarf etmişti. Denktaş, “Sendikalaşma için henüz şartlar uygun değil, zamanı değil, gelişmemiş durumda olan özel sektörün sonu olur” ifadelerini kullanmıştı.

Özel sektörde sendikalaşmanın yasal olarak zorunlu olması gerektiğini, aksi halde baskı altındaki emekçilerin bu hakkı kullanamayacağını algılayamayan veya anlamamazlıktan gelen Denktaş, Meclis’te yaptığı konuşmada “ne demek zorunlu? O zaman bir yasa geçirelim, bütün vatandaşlar siyasi partilere zorunlu üye olsun” demişti.

Denktaş’ın daha önce “çok popülist bir yaklaşım” olarak nitelediği özelde sendikalaşmayı bugün savunması, aslında kendisinin ne denli popülist bir çaba içerisine girdiğinin en güzel göstergesi oldu.

43 Paylaşımlar