KIBRIS’TAN TÜRKİYE’NİN SEÇİMİNE BAKMAK-Mustafa Keleşzade

Türkiye bir seçim dönemini daha hileler, şaibeler ve kanın eşliğinde geride bıraktı. Elbette daha çokça itirazlar olacak, lakin tüm partilerin yeri de, HDP’nin yüzde 13’lük oyu ile baraj üstündeki yeri de belli.

Önümüzdeki günlerde koalisyon, azınlık hükümeti ve belki de erken seçim hesapları çokça gündeme gelecek elbet. Artık Türkiye’nin içinde olduğu ama seçim üstü anaakım basında dile getirilmeyen ekonomik krizde iyice görünür hale gelecektir. Tek partili dönemin sonu, siyasetin yeniden şekillenişi de yazılıp çizilecektir. Lakin bu yazıda Türkiye halkları içinden öte biz Kıbrıslı Türkler için Türkiye’nin seçiminin gösterdiklerine bakmak istiyorum.

Coğrafyamızda huzur

AKP uzun bir süredir adamızın da dâhil olduğu Ortadoğu coğrafyasında gericiliği desteklemekte, savaşa girmek için fırsat kollamaktadır. AKP’nin tek başına iktidar olamaması demek savaş çıkaracak oya ulaşamaması demektir. Türkiye’nin Suriye’ye müdahale etmesi ve bölgedeki İslamcı örgütlere desteğini sürdürmesi bölgemizde kanı arttıracak ve elbette bizler de bundan en kötü şekilde etkilenecektik.

HDP’nin bizlere ifade ettikleri 

HDP Türkiye halkları için farklı anlamlar taşıyor. Seçim sisteminin tüm anti-demokratikliğine karşı gerçek mücadele, savaş kışkırtıcılarına karşın barış, gericiliğe karşı özgürlük bunlardan bazıları. Peki, bizler için ne ifade eder ki HDP?

HDP her şeyden önce Kıbrıs’ın kuzeyine yönelik bugüne kadar Türkiye’den gelen yavrumuz mudur, yoksa doğrudan parçamız mıdır siyasetinden kopuşu sembolize eder. Sırrı Süreyya Önder ve Hasip Kaplan’ın mecliste Türkiye’yi Kıbrıs’ı kirli işlerini yapmak için kullanmakla suçlayan ve Kıbrıslı Türklerle dayanışan konuşmaları eminim aklınızdadır. Ya da daha kısa zaman önce Selahattin Demirtaş’ın Akıncı’ya attığı destek atışı…

Kıbrıslı Türkler’den gelen tepkiler üzerine, örgütlerimizle görüşerek adada yapacakları mitingi iznini almış olmalarına rağmen, özür dileyerek iptal etmeleri. Bugün artık resmen HDP bloğundan İstanbul milletvekili seçilen DHF’li Erdal Ataş’ın katıldığı TV ve radyo programlarında Türkiye Kıbrıs’ta işgalcidir sözleri…

HDP bizler için halk olarak irademizin Türkiye’de tanınmasını, muhatap alınmayı ve anlaşılmayı sembolize etmekte. Ve artık bunları sembolize eden bir parti Türkiye’de yüzde 10’un üzerinde destek alıyor.

Türkiye’nin seçiminin bir anlamı daha var bizler için; Kıbrıslı Türklere hakaretler yağdıran, bizlere besleme diyen Tayyip’in başkanlık yetkileri ile donatılamayacağı. Bu durum dahi insanı daha iyi ve umutlu hissettiriyor.

Kıbrıs’ın kuzeyinde bağımsız bir Kıbrıs’a ulaşmak adına bir mücadele veriyoruz. Bu mücadelede ada üzerinde etkisi olan ülkelerin halkları ile kurulacak ilişkiler büyük önem arz ediyor. Artık mücadelemizde bizlere dayanışabilecek bir özne çok daha güçlü.

Yaşasın halkların kardeşliği!

Mustafa Keleşzade
Bağımsızlık Yolu

0 Paylaşımlar