kktc Kendi Yaptırdığı İnşaatı Bile Denetleyemiyor!: Ya Çocuklar İçinde Olsaydı?

Bugün Girne’de Karakum bölgesinde 5 işçinin yaralandığı “iş kazasındaki” çöken bina inşaatının devlete ait olduğu ortaya çıktı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na Ait

Girne’de Karakum bölgesinde, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na ait bir okul inşaatının birinci katında beton dökümü yapıldığı sırada inşaat çökmesi, devletin kendi yaptırdığı inşaatı bile denetlemekten aciz olduğunu ortaya serdi.

“İş kazaları” ve iş cinayetleri kktc’nin kanayan yarası olmaya devam ederken, devlet özel sermayeye ait inşaatlar bir yana dursun kendi ihale ettiği inşaatı bile denetleyemiyor.

Malzemeden Çalınmış mı?

Çöken inşaatın görüntülerinden malzemeden çalınmış olduğu tahmin edilirken; devletin inşaatı hangi firmaya verdiği, inşaatın başlangıcından çöktüğü bugüne dek denetlenip denetlenmediği ise henüz bilinmiyor.

Ya Çocuklar Varken Çökseydi?

Okul inşaatı tamamlanıp eğitim verildiği sırada çökmüş olsaydı yüzlerce çocuğumuz çok büyük bir faciaya maruz bırakılmış olacaklardı.

Öte yandan ihalenin verildiği inşaat firmasının çalıştırdığı işçilerin kayıtlı olup olmadıkları ise meçhul.

kktc’de Sorumluların Yargılanması Beklenmiyor!

Hükümetten ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’ndan henüz bir açıklama gelmezken, yaşanan bu facianın sorumlulularının yargı önüne çıkarılması ise kktc’de beklenmiyor.

Yaralanan 5 işçi gerçeği ve içinde çocuklarımızın da bulunduğu daha büyük bir facia olasılığı ortada iken olaydaki en büyük sorumlu olan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı’nın da istifa erdemini göstermesi, kktc’de, beklenmeyen bir diğer nokta.

Basın İnşaat Alanına Sokulmuyor!

Olayın duyulmasının ardından görüntü almak için olay yerine girmeye çalışan basın mensuplarının ise ilk önce engellendikleri gelen bilgiler arasında. Bazı basın mensupları bu engelleme karşısında çözümü drone aracılığı ile görüntü almakta buldu.

Çöken inşaattan görüntüler:

Fotoğraf ve Video: Gazetda.com

592 Paylaşımlar