Kriz, Marketler ve Askeri Kantinler – Evren Cem

Halkın zor zamanlarında krizi fırsata çevirerek, fiyatlardaki artışı normalleştirmeye çalışarak, şişirme fiyatlarla halkısömürmek vicdanı olan bir insanın sergileyebileceği bir davranış türü değildir. Gözünü kar hırsı bürümüş bu insanlar,halkı kandırmak için çeşitli oyunlar çevirmektedirler. Bu olumsuz tavırla birlikte kriz öncesinde Marketçiler Birliği başkanının askeri kantinler hakkında yaptığı açıklamayı yersiz, yetersiz ve toplumsal çıkarları gözetmeden yaptığınıdüşünüyorum.

Eğer toplumsal çıkarları gözeten bir düşünceye sahip olsaydı; maliyenin zarara uğratıldığını yaptığı açıklamadan seneler önce bildiği halde, bunun önüne geçilmesi için hiçbir şey yapmadan bugüne kadar susmazdı.

Aslında amacı devletin zarara uğratılmasından şikayet etmek değil; Marketçiler Birliği adı altında toplanan birkaç ‘arkadaşın kendi çıkarlarını korumasıdır.

Askeri kantinlerin özellikle bu kriz döneminde daha da rağbet göreceğini biliyoruz. Eğer kaygı halka uygun fiyata ürün satmak olduğu için bu engellenmiyorsa; biz küçük market işletmecileri de bazı şartlarla sonuna kadar buna destek vermeye hazırız. Halkın uygun fiyata alışveriş yapabilmesi için bizim de somut önerilerimiz şunlardır:

1. Askeri kantinlerin sahip olduğu tüm vergi muafiyetleri, küçük marketlere de tanınsın!

2. Her 200 metrekare markete bir adet asker tahsis edilsin ve bu kişiler askerlik görevlerini buralarda tamamlasınlar!

3. Küçük marketlerin elektrik tarifeleri (tıpkı askeri kantinlerde olduğu gibi) devlet tarafından karşılansın!

4. Marketlere zorunlu tutulup askeri kantinlere uygulanmayan her türlü izin prosedürü, küçük marketler için de kaldırılsın!

5. Askeri kantin girişleri kışla içerisine tekrardan çekilsin, yol üzerindeki girişler tamamen kapatılsın!

er devlet veya asker, bunları gerçekleştiremeyecek durumdaysa o zaman ellerini derhal ekmeğimizden çekmelidirler. Eğer amaçları halka hizmet ise, buyursunlar bu şartlar ile gelsinler ki her yerde halka uygun fiyata hizmet sunulsun!

Askeri kantinlerin yegane kuruluş amacı, askeri personele ayrıcalıklı satış yapılmasıdır. Askeri kantinlerin halka açılması yasa dışıdır ve halka açılmasının en büyük faktörlerinden biride, kantini yöneten kantin heyetlerinin ve komutanların buralardan yapılan yüklü alımlarda gizli anlaşmalarla rant sağlama ihtimalidir. Eger bugün askeri kantiler tamamen halka kapatılamıyorsa, ortada dönme ihtimali olan rüşvetin büyüklüğünü siz düşünün. Ve bu rüşvetlerin ne kadar yukarılara kadar ödendiğini! Hükümetin de bu konuda neden dört maymunu oynadığını tahmin edebiliriz.

Eğer ortada gerçekten halka ucuz hizmet vermek gibi bir hedef varsa, bu vergi kaçakçılığı ve rüşvet ile değil de yasal yollar ile yapılabilir. Askeri kantinlerin ve devletin el ele vererek yarattığı bu haksız rekabeti ortadan kaldırmak için somut önerilerimiz yukarıdaki gibidir.

Bizim şartlarımızla gelecekseniz gelin, gelmeyecekseniz herkesin ekmeği ile oynamayın!

Evren Cem

Bağımsızlık Yolu Üyesi

91 Paylaşımlar