Yeni Zelanda Yabancılara Ev Satışını Yasakladı

kktc hükümetinin yabancıların konut edinmesinde bir olan sayıyı; müstakil konutlarda 2, apartman dairesinde ise 3’e yükseltmeye hazırlandığı günlerde, Yeni Zelanda yabancılara ev satışını yasakladı.

Yurttaşların ev sahibi olmasını kolaylaştırmak isteyen Yeni Zelanda, varolan konutların ülkede oturma izni olmayan yabancılar tarafından satın alınmasına yasak getirdi.

Tıpkı ülkemizde gibi konut fiyatlarının pahalılığından ötürü ev sahibi olmanın çoğunluk için bir hayalden ibaret hale gelmekte olduğu Okyanusya ülkesinde, faizlerin düşüklüğü, konut sayısının azlığı ve göç yüzünden konut fiyatları son dönemde oldukça arttı.

Yeni Zelanda hükümeti ise bizimkilerin aksine, yurttaşlarının evsizlik sorununa çözüm bulmak için yabancıların konut satın almasını kısmen yasakladı.

Parlamentoda 57’ye karşı 63 oyla kabul edilen yasak Yeni Zelanda’da oturma izni olanları etkilemeyecek.

Oturma izni olmayanlar da yeni inşa edilecek toplu konutlardaki dairelere sınırlı yatırım yapabilecek.

Böyle Hükümetler de Var: “Zengin yabancı alıcılar yüzünden kendi yurttaşlarımızın evsiz kalmasını istemiyoruz”

Ticaret ve Kalkınma Bakanı David Parker ”Hükümetimiz zengin yabancı alıcılar yüzünden kendi yurttaşlarımızın evsiz kalmasını istemiyor. İster okyanus veya göl kenarında villa isterse mütevazi bir banliyö evi olsun evlerimiz bu yasayla uluslararası piyasalarda değil iç piyasada değerlendirilecek” dedi.

İşçi Partili Kadın Başbakan Mülkiyet Sorununa El Attı

Bununla birlikte geçen yılki seçimleri 9 yıldır iktidardaki muhafazakar eğilimli Ulusal Parti’nin İşçi Partisi’ne kaybetmesinde, Yeni Zelandalıların gücünün yetmediği konutların mülkiyetinin yabancılarda olması meselesi önemli rol oynamıştı.

Ev fiyatları Yeni Zelanda’da ortalama yüzde 60 artıp 360.500 dolar seviyesine yükselirken başkent Auckland’da ikiye katlandı.

İşçi Partili kadın başbakan Jacinda Ardern ise bu soruna el attı.

Yeni Zelanda’dan ev stoklayanların başında Çinli yatırımcılar geliyor.

0 Paylaşımlar