KTAMS: “KTHY BİLANÇOSU HALA HAZIR EDİLMEDİ”

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası(KTAMS), Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) tasfiyesi sonrasında çalışanların alacaklarının bugüne kadar verilmemesi ve şirketin tasfiyesinin tamamlanmamasından dolayı Şirketler Mukayyitliği önünde eylem düzenledi.

 

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası(KTAMS), “Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) tasfiyesi sonrasında çalışanların alacaklarının bugüne kadar verilmemesi” ve “şirketin tasfiyesinin tamamlanmaması” gerekçesiyle Şirketler Mukayyitliği önünde eylem düzenledi.

Sendika, gerekli tasfiye işlemlerinin en kısa sürede tamamlanmaması ve malların satışından elde edilen paradan çalışanlara ödeme yapılmaması durumunda eylemlerini arttırarak, sürekli hale getireceğini açıkladı.

KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan, eylemde yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının öz değeri olan KTHY’nin bazı siyasiler tarafından kendi çıkarlarını tatmin etmek için ortadan kaldırıldığını iddia etti. Kaptan, KTHY’nin iflasına neden olanlardan hesap sorulması ve yargılanması gerektiğini söyledi.

Kaptan, “Siyasiler kendi çıkarları ve kendi egolarını tatmin etme adına yıllar içerisinde harcaya harcaya, sonunda da aldıkları talimat doğrultusunda bu şirketi orta yerden kaldırdılar ve yüzlerce insanı açlığa sefalete ve psikolojik bunalımlara soktular” dedi.

Kapanan KTHY’nin çalışanlarının hakkı olan 16 milyon TL’nin sadece 7.6 milyon TL’sinin ödendiğini savunan Kaptan, KTHY’ye ait bazı malların satışından elde edilen gelirin eski KTHY çalışanlarına ödenmediğini savundu.

Kaptan, KTHY’nin iflasından sorumlu olanlardan hesap sorulması ve KTHY çalışanlarının alacaklarının verilmesi çağrısını tekrarladı ve KTHY’nin eski çalışanlarının mağduriyeti giderene kadar mücadele etmeye devam edeceklerini kaydetti.

“KTHY BİLANÇOSU HALA HAZIR EDİLMEDİ”

Daha sonra KTAMS Genel Sekreteri Devrim Barçın, KTAMS’ın basın açıklamasını okudu.

Ekim 2010’da mahkeme kararıyla tasfiyesine karar verilen KTHY’nin tasfiye işleminin başlaması için gerekli olan şirket bilançosunun hala daha şirketler mukayyitliğince hazırlanmadığını ileri sürdü.

Açıklamada, uçak sarf ve malzemelerinin satışından elde edilen 2 milyon TL’lik gelirin ve 2013 sonu yapılan eksik ödeme sonrasında kalan yaklaşık 400 bin TL’nin, eski KTHY personeline neden ödenmediği sorgulandı.

Açıklamada, “Gerekli tasfiye işlemlerinin en kısa sürede tamamlanmaması ve mevcut biriken paradan çalışanlara ödeme yapılmaması durumunda KTHY çalışanlarının en çok üye ile örgütlü olduğu sendikamızın eylemlerini arttıracağını ve sürekli hale getirileceğini kamuoyu ile paylaşırız” denildi.

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply