KTOEÖS'TE CTP-BG OPERASYONU MU?

KTOEÖS Genel Sekreteri Mehmet Taşker, KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel’in önerisiyle görevinden alındı.

Alınan bilgilere göre bir önceki yönetim kurulu toplantısında Tahir Gökçebel tarafından Mehmet Taşker’in Genel Sekreterlik görevinden alınmasına yönelik yönetim kuruluna öneri sunuldu. Ancak Yönetim Kurulu bu öneriyi reddetti.

Bugün yapılan yönetim kurulunda ise Gökçebel tarafından Taşker’in Genel Sekreterlik görevinden alınması talebi tekrarlandı.

Yönetim kurulu toplantısında 20 kişilik yönetim kurulu üyesi tarafından Mehmet Taşker’in görevden alınması talebi oylandı. Yapılan oylamada 12 evet, 7 hayır ve bir çekimser oyla KTOEÖS Genel Sekreteri Mehmet Taşker görevinden alındı. Genel sekreterin görevden alınmasına evet diyenlerin Gökçebel ve CTP-BG’lilerin başını çektiği grupların onayladığı öğrenildi.

Taşker neden görevden alındı?

Yönetim kurulu toplantısında Göç Yasası tartışmalarında Tahir Görkçebel ve CTP-BG’li Yönetim Kurulu üyelerinin başını çektiği tarafların, hazırlık ödeneği konusunda al ver süreci başlattığı ve hayat pahalılığı örneğinde olduğu gibi hazırlık ödeneği için bir havuz oluşturulup 2011 sonrası işe giren öğretmenlerin de arasında bölüştürülmesi konusunda hükümetle uzlaşma yönünde çaba sarfettiği gelen bilgiler arasında.

Taşker’in, Göç Yasası mücadelesini sadece hazırlık ödeneği konusuna indirgeyen bu anlayışa karşı duruşu ve planlanan eylemlerin hayata geçirilmesi için ısrarcı olması KTOEÖS Yönetim Kurulu’nda huzursuzluk yarattı.

Çalışanlar arasında ekonomik, demokratik, sınıfsal ve sosyal eşitzislik yaratan, sendikasızlaştırma, örgütsüzlük ve güvencesizlik koşulları oluşturan, eşit işe eşit ücret ilkelerine aykırı olan Göç Yasası’nın tamamen kaldırılması için mücadele edilmesini savunan Taşker’in CTP-BG ve Gökçebel ekiplerinde oluşan huzursuzluğun nedeni olduğu öğrenildi.

Öte yandan günlerdir Göç Yasası’na karşı eylem yapan sendikanın Gökçebel ve CTP-BG’li Yönetim Kurulu üyelerinin uğraşları sonucu hükümet ile anlaştığı ve sadece hazırlık ödeneklerinin verilmesi halinde sendikanın Göç Yasası’na karşı yaptığı eylemlere son vermesinin planlandığı var olan iddialar arasında.

60 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply