KTOEÖS'ÜN REFERANDUMU SONUÇLANDI

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Yönetim Kurulu, gerçekleştirdiği referandum sonucunda Genel Kurul’a gitmeme kararı çıktı. Referanduma katılan bin 609 üyenin yüzde 60’ından “Evet” oyu alan sendika yönetimi, genel kurula gitmeden çalışmalarına devam edecek. 29 üyenin bulunduğu KTOEÖS Yönetim Kurulu’nda yaşanan 8 istifanın ardından üyeler arasındaki güveni yeniden aramak için referanduma giden sendika yönetim kurulunda, istifalardan boşalan görevleri yedek üyeler yürütecek.

Tüzükte yok!

Kullanılan bin 609 oydan bin 592 oy geçerli, 17 oy da geçersiz sayıldı. Tüzükte yer almamasına rağmen yapılan referandumda 946 üye mevcut yönetime “evet” derken, 646 üye “hayır” oyu kullandı. Oy dağılımı olarak ise katılanların yüzde 60’ı mevcut yönetime destek verdi.  KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, sonuçların alınmasının ardından sendika toplantı salonunda basın toplantısı düzenledi. Gökçebel, “ülkede ve örgütlerde bir ilk olan referandumun örnek bir demokratik açılım olduğuna” inanç belirterek, öğretmenlerin ve toplumun sendikasıyla gurur duyması gerektiğini ifade etti.
Gökçebel, KTOEÖS olarak her zaman demokrasiyi sonuna kadar uyguladıklarını, bugün de 29 üyenin 8’inin istifa etmesinden dolayı demokratik bir yol kullanarak üyeye gittiklerini ifade etti.
Yönetim kurulunun istifalara rağmen çalışır durumda olduğunu ancak yine de hiç tereddüt etmeden üyelerin güvenoyunu almak için referandum düzenlediklerini ifade eden Gökçebel, sendikanın iki bin 472 üyesinden bin 609’unun oylamaya katıldığını, bu katılımcıların yüzde 60’ının da mevcut yönetime destek verdiğini kaydetti.
Gökçebel, öğretmenin iradesine kimsenin karşı koyamayacağını, bunu yapmaya çalışanların da demokrasiye müdahale etmiş olacağını belirterek, referanduma katılımın da gayet iyi olduğunu, katılımın olağan genel kurulun da üzerinde olduğunu belirtti.
Tahir Gökçebel, katılımcıların 946’sının sendika yönetimine “evet” dediğini, 646 üyenin de “hayır” oyu kullandığını ifade ederek, yönetim kurulunun yapacağı değerlendirmelerin ardından açıklama yapacağını da söyledi.

740 imza KTOEÖS’e ve sendikalar mukayyitliğine teslim edildi…

Öte yandan istifa eden sekiz üye, genel kurula gidilmesi için topladıkları 740 imzayı KTOEÖS yönetimine ve sendikalar mukayyitliğine iletti. KTOEÖS’de 7 Yönetim Kurulu Üyesi ve 1 Disiplin Kurulu üyesinin basına açıklama yaparak istifa etmesi ve okullarda Genel Kurula gitmek için imza toplanmasının ardından mevcut yönetim bugün tüm bölgelerdeki okullarda genel kurula gidilmesini belirlemek üzere, tüzükte yer almamasına rağmen referandum sandığı kurmuştu.

http://www.ankaradegillefkosa.org/ktoeosun-orgutlu-okullarinda-referandum-gerginligi/

http://www.ankaradegillefkosa.org/ktoeosde-mevcut-yonetim-kurulu-aciklama-yapti/

http://www.ankaradegillefkosa.org/istifa-ediyoruz-son-soz-ogretmenin/

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply