KTÖS CUMHURBAŞKANLIĞI VE BAŞBAKAN YARDIMCILIĞINA ŞUT ÇEKTİ


Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) kktc’de temsilcilik açması için girişimde bulunan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Başbakan Yardımcısı, Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş’ı protesto etti. 
Cumhurbaşkanlığı ve Başbakan Yardımcılığı önünde eylem yapıp; “Hedef belli; yüzde yüz asimilasyon” yazılı pankart açan KTÖS’e, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası da (KTOEÖS) destek verdi. Eğitim sendikaları KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu’na destek verdi, Eroğlu ile Denktaş’ı protesto etti. 
Eyleme, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Milli Futbol Takımı’nda, milli futbolcu olarak görev yapan Önder Konuloğlu da katıldı. Konuloğlu, eylem sırasında Cumhurbaşkanlığı ve Başbakan Yardımcılığı bahçesine futbol topuyla “şut” çekti. 
KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil başkanlığındaki eylemciler ilk olarak Başbakan Yardımcılığı önüne gitti ve burada protesto eylemi gerçekleştirdi. 

Denktaş: “Ben talep ettim”
Eylem sırasında bakanlığın önüne çıkan Serdar Denktaş da eylemcilerle sohbet etti ve TFF’den kktc’ye temsilcilik açmasının kendi talebi olduğunu söyledi. 
Bu talebin tamamen kktc ile TC arasında yaşanan bedelsiz futbolcu transferleri sorununu çözmek amacı taşıdığına iddia eden Denktaş, bu konuda kamuoyunu yanlış bilgilendirme olduğu yalanının arkasına sığındı ve geri adım atmasının söz konusu olmadığını kaydetti. 
Eski futbolcu Konuloğlu ile uzun süre bu konu üzerinde konuşan Denktaş, Türkiye liginde oynayacak futbolcuların TC vatandaşlığı alması konusuna da değinerek, bu konuda bilgiler verdi. Denktaş, kktc’den gidecek futbolcuların “yabancı” statüsünde olduğunu, bu yüzden TC vatandaşlığı almasıyla bu statüden çıktığını anlattı. 

 “kktc devlettir”

Yaptığı açıklama yetmezmiş gibi  kendisini çifte vatandaşlık konusunda eleştiren Konuloğlu’na; “İlk vatan KKTC’dir, KKTC tanınmıyor olsa da bizim vatanımızdır. O zaman herkes ‘ikinci vatandaşlığı’ kabul etmesin. KKTC bir devlettir” diyen Denktaş sözlerinin arkasında durdu.
KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de, “TFF’nin kktc’de temsilcilik açmasının nedeninin KTFF ile KOP arasındaki görüşmelerin ve Kıbrıslı Türk halkının dünyaya açılımının engellenmesi amacı taşıdığını” belirtti.
 
Elcil: “Spora siyaset karıştırılıyor”
Cumhurbaşkanlığı ve Başbakan Yardımcılığı önünde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Serdar Denktaş’ın bu konuda yaptığı girişimlere yönelik eleştirilerde bulunan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, spora siyaset karıştırıldığını belirtti.
Elcil, Kıbrıslı Türk halkının 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’nden hakları bulunduğunu ve bu hakların geliştirilebileceğini, bunun üzerinden siyasetçilere büyük görevler düştüğünü savunarak, “TFF üzerinden açılım kabul edilemez” görüşünü dile getirdi. 
Bu girişimle Kıbrıslı Türk halkının uluslar arası hukukun dışında tutulmaya çalışıldığını, etrafına yüksek duvarlar çevrilmek istendiğini iddia eden ve bunun acı bir girişim olduğunu söyleyen Elcil, KTFF’nin KOP üzerinden açılımının engellenmesinin istendiğini çünkü görüşmelerin yolunda gittiğini söyledi. 
Elcil, Kıbrıs Cumhuriyeti’nden kalan haklarını korumak için çalışacaklarını, bu konuda KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu’nun arkasında olduklarını ve desteklediklerini belirtti. “Biz dünyaya açılmak, Kıbrıs Türk halkının varlığını korumak istiyoruz, ayrılıkçı girişimleri reddediyoruz. TFF’nin girişimi yanlıştır” diyen Elcil, ayrıca Denktaş’ın bahsettiği vatandaşlık konusunda da bir çağrı yapmak istediğini ifade ederek, “Sayın Eroğlu ve sayın Denktaş’a çağrımdır; tüm aile fertleriyle birlikte KKTC pasaportları dışındaki pasaportlarını iade etsinler ve bunu açıklasınlar” dedi. 
KTOEÖS adına konuşan Vedat Tek de, “Kıbrıs Türk halkını yok etmeye yönelik” olduğunu savunduğu bu girişimi protesto ettiklerini söyledi. 

1426250431 1426250499 1426250514

28 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply