KTÖS’ten Pahalılığı Protesto Mitingine Destek

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil yazılı açıklama yaptı ve “Kıbrıs’ın kuzeyinde Türkiye’nin yönetimindeki statüko hükümetlerin değişmesi ile bir farklılık yaratılmamıştır” dedi. Elcil açıklamasının sonunda ise halkı Cuma günü gerçekleştirilecek pahalılığı protesto eylemine davet etti.

Yapılan açıklama şu şekilde:

“Adamızın kuzeyinde Türkiye’nin yönetimindeki statüko hükümetlerin değişmesi ile bir farklılık yaratmamıştır. Özellikle Türkiye’yi yönetenlerin yanlışları sonucu oluşan ekonomik yıkım Türk Lirası kullanılması nedeni ile bizleri yok oluşa sürüklemektedir. Adanın kuzeyine girişte doğru dürüst kontrol yapılmaması, nüfusun ve giderlerin artmasını getirmiş, Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesi gasp edilmiştir.

Yaratılan düzende, Türk Lirası kullanımı insanlarımızın maaş ve ücretlerinde son üç yılda %63 gerilemeye neden olurken, faizlerin artması yüzünden insanlarımız borçlarını ödeyemez hale gelmiştir.

Dayatma paketlerle adamızın kuzeyini yönetmeye çalışan Türkiye hükümeti bu durumun temel sorumlusudur. Bu gerçek ortada dururken dini işlere ve cami yapımına mali destek veren Türkiye, eğitim ambargosu uygulayarak, okulların kitapsız, deftersiz ve öğretmensiz açılmasını sağlayarak sadece Kıbrıslı Türkleri değil adanın kuzeyinde yaşayan kendi vatandaşlarını da cezalandırmaktadır. On aydan fazla bir süredir adanın kuzeyinde yaşayan kendi vatandaşlarına bir tek kuruş para vermeyen TC hükümeti sorumluluğunda olduğu savunma bütçesini bile bizim sırtımızayüklemiştir. Aylardan beri askerin maaş ve giderleri ile askeri ihalelerin bedelleri bizim bütçemizden ödenmektedir. Dörtlü hükümet çalışanın yasal haklarını gasp edip Türkiye hükümetinin sorumluluklarını kapatmayı hedeflemiştir. Sendikamız olaylara sessiz kalan ve kendi halkının yok oluşa sürüklenmesine çanak tutan dörtlü hükümetin gerçekleri toplumla paylaşmamasından ve yapılan önerileri dikkate almamasından dolayı genel greve kadar giden bir eylemlilik sürecine girme kararlılığındadır.

Bu çerçevede sendikamız 26 Ekim Cuma günü Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nın yapacağı grev ve eyleme destek verirken, önümüzdeki günlerde iki öğretmen sendikasının ortak eylemler yapması gerektiği önemini vurgularız. Ayrıca yine aynı gün saat 19:00’da Lefkoşa Selimiye Meydanı’nda Bağımsızlık Yolu’nun yapacağı pahalılığı protesto mitingine katılacağımızı ifade eder, tüm halkımızı da bu protesto eylemine desteğe davet ederiz. “

145 Paylaşımlar