KURALLARA ‘MÜMKÜN OLDUĞUNCA’ UYMAK VE KURALLARIN BELİRSİZLİĞİ!

ADL Özel 

Yorum-Haber

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, bugünkü Bakanlar Kurulu öncesi bir açıklama yaparak, Gönyeli’de TC’den su getirme projesi kapsamında çalışma yapan şirketin, dere yatağına beton dökmesi sonucu yaşanan olayla ilgili olarak inşaat işlerini yürüten yüklenici şirketin bazı konulara dikkat etmesi, ilgili yerel yönetimlerle istişare ederek işi yürütmesi gerektiğini söyledi. “Şİrket yetkililerine her belediyenin ve ülkenin bazı kuralları olduğunu ve bu kurallara uymaları gerektiği konusunda hatırlatmak yaptık” diyen Yorgancıoğlu, şirket yetkililerinin de bu kurallara mümkün olduğunca uymak durumunda olduklarını ve şimdiye kadar bunu yaptıklarını ifade ettiklerini söyledi.

Şirket yetkililerini Başbakan uyarıyor!

Ancak Yorgancıoğlu, uyulması gereken bu kuralların ne olduğundan hiç bahsetmezken, kendine ait hukuk sistemi ve yasaları olduğu iddia edilen kktc’de bir belediyeden izin almaksızın o belediye sınırları içerisine üstelik de dere yatağına izinsiz beton dökülmesinin sadece ‘uyarı’ ile tepki verilmesinin gerekçesini de açıklamadı. Öte yandan, yüklenici şirketin dikkat edileceği ‘bazı konuların’ ne olduğu da merak edilirken, Yorgancıoğlu’nun , “ilgili yerel yönetimlerle istişare ederek işi yürütmesi gerektiği” ifadesi de akıllara “Bu şirket, belediyeler ve devletten tamamen bağımsız hareket ederek mi kazı çalışması yürütüyor?” sorusunu getirdi.

Ne olmuştu? 

Türkiye’den su getirme projesi kapsamında yapılan çalışmalarda Gönyeli Çemberi yanında dere yatağı içine usulsüz boru geçiş inşaatı çalışması yapılması belediye ile projeyi yürüten şirketi karşı karşıya getirmiş, polis iki belediye çalışanını gözaltına almıştı. Cuma günü belediye ekipleri dere yatağı yapılan inşaatın bölge için tehlike arz etmesi ile ile ilgili şirket yetkililerini uyarmış, şirket yetkilileri ise uyarıları dinlemeyerek inşaatı devam ettirmişti. Cumartesi günü ise belediye ekipler inşaat alanna giderek alanı mühürledi. Şirket ise aynı gün mühürü kırıp çalışmaları devam ettirdi. İnşaatın devam etmesi üzerine belediye ekiplerinin çalışma yerine iş araçları ile giderek alanı kapatmaya çalışması üzerine ise alanda bir tartışma yaşandı. Alınan bilgilere göre daha önce bilgilendirilmelerine rağmen çalışmalara ve yasal mührün kırılmasına müdahale etmeyen polis ise belediye çalışanlarından iki kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişilerden birinin belediye imar birimi sorumlusu İbrahim Şahali ve dozeri kullanan çalışan olduğu öğrenildi. Alanda yaşana diyalog ise polisin neden çalışmayı yapan şirkete değil belediye ekiplerine müdahale ettiğini anlatır nitelikte.Belediye ekiplerinin inşaatın durdurulmasını istemesi üzerine, şirket yetkilileri durdurmak için Türkiye Devlet Su İşleri’nden izin alınmasını istediği , belediye ekiplerinin ısrarı üzerine ise “değil siz, sizin devletinizden kimse bu inşaatı durdurmaz” dediği öğrenildi.

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli ne demişti?

Öte yandan Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, bahse konu şirketin sözlerini “Maksadını aşmış sözler” olarak niteleyerek, adeta beton döken şirketin maksadını izah etmeye girişmişti. Belediyenin yaptığı girişim pratik olarak doğruyken, Ahmet Benli bu sözleriyle “Değil, sizin devletinizden kimse bu inşaatı durduramaz” diyenleri savunur hale gelmişti

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply