Kuzeyde ve Güneyde Faşistler Ağız Birliği Yaptı: “Cumhurbaşkanı’nın Yetkileri Alınsın”

Devam eden müzakereler, Kıbrıs’ın kuzeyinde ve güneyindeki “aşırı milliyetçi” kesimlere ağız birliği yaptırdı.

Kıbrıs’ın kuzeyinde Yeniden Doğuş Partisi, “Akıncı’nın toprakları yüzde 29,2’ye düşüren bir harita koyarak görev ve yetkilerini aştığını,  Anayasanın ‘kktc’nin ülkesi ve halkı ile bölünmez bir bütün olduğunu söyleyen maddesini ihlal ettiğini” öne sürdü. YDP’nin açıklamasında Meclis Genel Kurulu’nun yapacağı ilk oturumda bu konuyu ele alması ve “Cumhurbaşkanının görüşmecilik yetkisinin gözden geçirmesi” gerektiği savunuldu.

ELAM’cılar ve YDP Aynı Çağrıyı Yaptı: “Cumhurbaşkanının Yetkisi Alınsın”

Kıbrıs’ın güneyinde ise, “Kıbrıs Cumhuriyeti’ni Savunmak İçin Avukatlar ve Hukukçular İnisiyatifi” adı altında bir araya gelen bazı ELAM üyesi hukukçuların Başsavcı Kostas Kliridis’e mektup göndererek “ülkenin kaderini yönetmeye uygun değildir” dediği Nikos Anastasiadis’in başkanlık görevine son vermek için tüm yasal prosedürleri işletmeye çağırdı.

ELAM’cı Panayotis Kleovoulou’nun imzasını taşıyan mektupta, Anastasiadis’in Kıbrıs Cumhuriyeti’ni yıkmak ve yeni bir oluşum kurmak için müzakere etmekte olduğu belirtilerek “müzakerelerden çıkacak sonucun yasadışı olacağı” ifadelerine yer verildi.

Kuzeyde ve güneyde birbirlerine duydukları nefret ile örgütlenenlerin ağız ve eylem birliği, “aynı yerden beslenen ve aynı amaca hizmet edenler yine buluştu” şeklinde yorumlandı.

102 Paylaşımlar