Üçüzler, ‘Su’dan Sonra Enerjiyi de Teslim Etti

CTP, UBP ve DP’nin oy birliği ile Meclis Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nden geçen kktc-TC Enerji Alanında İşbirliğine İlişkin Anlaşma (Onay) Yasa Tasarısı Meclis Genel Kurulu’nda görüşülerek -39 kabul oyuna karşı 4 ret oyuyla- oy çokluğuyla kabul edildi.

Özelleştirmenin önünü açan, “egemenliğin” kısmi devrini öngören, TC mevzuatının kktc’ye kopya şeklinde uygulanmasını getiren, Kıbrıs’ın etrafında bulunan petrol ve doğal gaz üzerinde TC’ye hak iddia etme şansı veren, enerji politikalarını halktan gizleme şartı koyan ve anlaşmanın süresine ilişkin olarak Kıbrıslı Türkler’in iradesine ipotek koyan anlaşma 39 kabul oyuna karşı 4 ret oyuyla kabul edildi. 7 vekil ise oylamaya katılmamayı tercih etti.

4 Ret Oyu Kimden?

Anlaşmaya ret oyu verenler; TDP Milletvekilleri Zeki Çeler ve Hüseyin Angolemli, bağımsız milletvekili Mehmet Çakıcı ve CTP Milletvekili Doğuş Derya oldu. “Su Anlaşması” oylandığı zaman genel kurulda bulunmamayı tercih eden Derya, enerji anlaşmasında mensubu olduğu partiden farklı bir duruş ortaya koyabildi.

Reddetmek Kolay Değil..

Yasanın görüşüldüğü sırada söz alan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, “Bu anlaşma, genel olarak enerji alanında işbirliğine ilişkin bir anlaşmadır” iddiasında bulundu. Erhürman Kıbrıslı Türk halkının haklarını korumayacak bir anlaşmaya evet demeyeceklerini dile getirse de, enerji anlaşması oylandığı sırada ret oyu vermemek adına oylamaya katılmamayı tercih etti. Erhürman’ın yanı sıra, CTP milletvekili Asım Akansoy da oylamaya katılmadı. CTP’nin olumlu oy kullandığı bir başka teslimiyet anlaşması olan “Su Anlaşması” oylandığı zaman da Asım Akansoy yine oylamaya katılmamıştı.

Angolemli: “Nereye çekerseniz gider”

TDP milletvekili Hüseyin Angolemli, anlaşmanın amacının ne olduğunu sorarak, “nereye çekerseniz gider” dedi.
Hükümetin, elektriğe zam üstüne zam yaparak, kamuoyu oluşturup KIB-TEK’i özelleştirme amacında olduğunu söyleyen Angolemli, halkın bu zamları kaldıracak gücü olmadığını belirtti.

Çeler: “Bu metin kabul edilebilir değil”

TDP milletvekili Zeki Çeler de, su anlaşması örneğinden yola çıkarak, elektrik konusunda ucu açık görünen bu anlaşma metninin kabul edilebilir olmadığını söyledi.
Atun Hatırlattı: “CTP,DP ve UBP’nin Birliği ile Geçti”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, metnin komitede oybirliğiyle geçtiğinin altını çizti. Kısacası “su”dan sonra enerji de, CTP,DP ve UBP tarafından oybirliğiyle teslim edildi.

333 Paylaşımlar