Saner, İş Kazalarının Önüne Denetimle Geçilemeyeceğini Kabul Etti, Ciğeri Kediye Emanet Etmeyi Önerdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Ersan Saner, iş kazalarının önüne yalnızca denetimle geçilemeyeceğini kabul etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Saner, “Denetim çok önemli, ancak her şeyi denetime bağlayacak olursak bu da pek kolay değil. Bugün ülkede kayıtlı çalışan kişi sayısı 100 bin ve 4 dairede toplam 65 müfettiş var. İş kazalarının önüne yalnızca denetimle geçemeyiz” ifadelerini kullandı.

Bağımsızlık Yolu başta olmak üzere iş kazalarının denetimle önüne geçilemeyeceğini ısrarla dile getiren örgütleri doğrulaması anlamında önemli olan Saner’in açıklaması, çözüm önerisi anlamında kendisinden beklenildiği gibi vasattı.

Saner, Ciğeri Kediye Emanet Etmeyi Önerdi: “İşyerleri Kendi İş Güvenliği Önlemlerini Almalı”

Patronların partisi UBP’nin Çalışma Bakanı, sermaye kesiminin çıkarlarına uygun hareket etmek için bakanlık koltuğuna oturtulduğundan, işçilerin iş güvenliği olmadan çalıştırılmasına karşı sendikalaşmayı çözüm önerisi olarak sunamadı.

Saner, işçilerin güvenliğini yine patronların inisiyatifine bırakarak, “İşyerlerinin de kendi iş güvenliği önlemlerini alma sorumluluğu taşıması gerektiğini” söyledi.

Bağımsızlık Yolu’nun hazırladığı, TDP Milletvekili Zeki Çeler’in Meclis’e sunduğu “Sendikasız Çalıştırılmanın Yasaklanması” yasa tasarısı ise Meclis’te bekletilmeye devam ediyor.

24 Paylaşımlar