Las Vegas’ta Otel Odaları Boş Dururken Evsiz İnsanlar Park Yerinde Uyuyor

Las Vegas’taki evsiz insanlar, binlerce otel odası boş dururken otoparkta, birbirlerinden 2 metre uzaklıkta uyuyor.

Evsiz insanlar için kentin en çok kullanılan tesislerinden biri olan Katolik Hayır Kurumu, sığınma evini kullanan bir adamın pozitif çıkan Koronavirüs testi sonucu sebebi ile kapatılmaya zorlandı.

CNN’e göre, bütün kapasite ile dolu olan kurumun kapanması ile, Courtyard Homeless Resource Merkezi kalacak yer arayan yaklaşık 500 kişiyi de evsiz bıraktı.

Buna karşılık şimdi şehir, evsiz kalanları, mevcut olan çok sayıda boş otel ve kumarhaneler yerine, genellikle bir kongre merkezi ve spor kompleksi olarak kullanılan Cashman Center’ın otoparkına yerleştirdi.

Sığınak, yerel öğrencilerin inşa ettiği uyku paspaslarından oluşan 24.000 metrekarelik halıdan oluşuyor.

Ancak, halı kaldırıldı ve şimdi 117 kişinin beton zemin üzerinde uyumaya zorlandığı ve zeminde boyalı çizgilerle birbirlerinden 2 metre uzakta durmaları için işaretlendiği bildirildi.

Başlangıçta, ilk gece 66 kişi uyku paspaslarının üzerinde uyudu ancak kısa süre sonra halıyı dezenfekte etmenin ve üzerinde uyuyanlar için temiz ve güvenli tutmanın zor olacağı fark edildi.

Evsizlere Yapılan Acımasızlık Lütuf Olarak Gösteriliyor

Las Vegas Şehri iletişim Direktörü David Riggleman, CNN’e şöyle dedi: “Biz Courtyard’da kullandığımız uyku paspaslarını, kolayca dezenfekte edilebildikleri için istedik. Ama ellerinde yoktu.” dedi.

Şimdiki Teksas Belediye Başkanı San Antonio ve Eski Konut ve Kentsel Kalkınma Sekreteri Julian Castro da eleştirilere kulak verdi. Riggleman, zaten yoğunluktan taşan hastane alanı Cashman Center’ı kullanamayacaklarını ancak bu şartlarda ‘ihtiyaç olduğunda insanların harekete geçmesinden gurur duyduğunu’ söyledi.