Lefkoşa’da Kadına Şiddet: Tutuksuz Yargılanacak!

Lefkoşa’da tartıştığı bahanesiyle karısını darp edip hem yalnızken, hem de polisin müdahalesi sırasında ona şiddet tehdidinde bulunan M.Y tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Lefkoşa’da eşini telefona cevap vermediği bahanesiyle çıkan sözlü tartışmanın ardından darp edip ona şiddet tehdidinde bulunmaktan tutuklanan M.Y. hakkındaki soruşturma tamamlandı.

Hakkındaki tutukluluk süresinin dolmasının ardından zanlı dün yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarıldı. Mahkeme zanlının ileride yargılanmak üzere teminata bağlanıp serbest bırakılmasına karar verdi.

Mahkeme, M.Y’nin yurt dışına çıkışını yasaklayarak seyahat belgelerine el konulması yönünde talimat verdi. M.Y’nin haftada bir gün polise ispatı vücutta bulunmasına karar veren mahkeme, kktc vatandaşı bir kefilin 50 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması koşulu ile zanlının tutuksuz yargılanmasına emir verdi. 

Bağımsızlık Yolu: Teminat Şartları Ağırlaştırılmalı

Bağımsızlık Yolu daha önce yazılı bir açıklama yaparak, kadına yönelik şiddet suçlarında teminat şartlarının ağırlaştırılması gerektiğini vurgulamıştı.

Açıklamada “Kadına yönelik şiddet, sadece hukuksal değil; sosyal ve politik bir sorun olduğundan salt yasal düzenlemelerle çözülemeyeceğini ve bu sorundan kurtulmanın politik bir mücadele gerektirdiğini vurgularken Meclisin ivedi şekilde kadına yönelik şiddet suçlarında teminat koşullarını ağırlaştırıcı düzenlemeler yapması talebini Bağımsızlık Yolu Hukuk Komitesi olarak yükseltiyoruz.” ifadelerine yer verilmişti.

46 Paylaşımlar