Lefkoşa’da “Seçim” Kolay – Kamil İpçiler

Başlık sizleri yanıltmasın, 24 Haziran’da tek bir adayın rahatça öne çıkacağı bir seçim yaşanabileceği gibi, Lefkoşa’da kazananın yalnızca 20-30 oy ile belli olacağı bir seçim yaşanması da olasılıklar arasında.

Mehmet Harmancı, Gencay Eroğlu ve Hasan Sertoğlu, üçü de bağlı oldukları örgütün kitlesinden çok daha farklı kesimlerin oyunu alabilecek profilde adaylar olduklarından, sonucu öngörmek çok da kolay dedil.

Ancak adaylar kimlerden oy alırlarsa alsınlar, kazandıkları taktirde aday oldukları örgütlerin, destekçileri olan siyasi kültürün, ideolojinin ve zihniyetin temsilcileri olarak belediye başkanı olacaklar.

Siyahi bir kişinin ABD başkanı olduğu dönemde, ABD’de polisin siyahlara yönelik ırkçı tutumunda hiçbir değişiklik olmadığı bir dünyada yaşıyoruz. Sosyalistim diyen bir kişinin başbakan olduğu, ancak göreve geldiğinde tam bir liberal anlayışla ekonomik krize zamlarla çözüm bulduğu bir ülkede yaşıyoruz. Kişilerin kendi karakterleri ve bireysel doğrularını değil, örgütleri/kurumları/fikirleri temsil ettiği örnekler hayatın her alanından bulunup çoğaltılabilecekken, UBP ve DP’den aday olan Sertoğlu ile Eroğlu’nun, seçilmeleri durumunda partilerinden bağımsız hareket edeceklerini, partilerinin belediye ile ilgili vizyonlarını yansıtmayacaklarını düşünmek bile bile yanılmak olur.

İşte Lefkoşa için seçimin çok kolay hale geldiği nokta burası.

Bir yanda siyasi rant uğruna yaptığı plansız istihdamlarla belediyeyi batıran UBP-DP zihniyeti, diğer yanda bu zihniyetin bıraktığı enkazı devralıp, görev süresinin büyük bölümünde enerjisini borçları kapatmaya harcayan ve bırakın istihdam yapmayı, tek kuruşun hesabını yaptığı için 2014’te çıktığı ihaleler 2017 yılı sonunda sonuçlanabilen bir belediye yönetimi var.

Bir yanda on yıllardır devleti yöneten ancak tek bir kadın sığınma evi açma ihtiyacı duymayan UBP-DP zihniyeti, diğer yanda ise maddi koşullarının zorluğuna rağmen ülkedeki tek kadın sığınma evini açan bir belediye yönetimi…

Lefkoşalı seçimini, sokak hayvanlarına daha iyi bir yaşam sağlamak vizyonuna sahip bir belediye yönetimi ile, asfalt dökmek dışında her şeyi “şov” olarak niteleyen bir zihniyet arasında yapacak.

Lefkoşa’nın seçimi, Surlariçi’ni yeniden canlandırmayı başaran belediye yönetimi ile, Surlariçi ile ilgili tek planı bölgeyi üniversite kılıklı şirketlere pay etmek olan bir zihniyet arasında olacak.

Lefkoşa’da seçim çok kolay olacak, çünkü Lefkoşa’da, paylaşım mutfağı ile dayanışma kültürümüzü ortaya koyan, engelli yurttaşlarla ilgili çabaları diğer belediyelere örnek olacak ve dört yıldır pusuda bekleyen kalemşörlere rağmen, tek bir kez dahi hakkında şaibe iddiası ortaya atılmamış bir belediye yönetimi var.

Tercih, belediye çalışanlarının akşam evlerinde değil, eylem çadırlarında uyumasına neden olan bir zihniyet ile, tüm zorlukları emekçiler ile uyum içinde göğüslemeyi başarmış, göreve geldiği ilk gün makam aracını satarak, hem yönetimin, hem çalışanların hem de Lefkoşalıların ortak fedakarlıklarla bu süreci aşmasının yolunu açan vizyon arasında yapılacak.

24 Haziran’da, ya sivil toplum ve demokratik kitle örgütleri ile imzaladığı protokollerle Lefkoşa’daki yeşil alanlara binlerce ağaç dikilmesine katkı koyan bir belediye yönetimine, ya da boş bulduğu her arsayı yurt dikmesi için oğlana hediye eden bir zihniyete onay vereceğiz.

Tüm bunların yanında, Lefkoşalılar olarak, mali anlamda sıkıntılarını aşan Lefkoşa’nın önümüzdeki dönemde daha iyi bir toplumcu belediyecilik anlayışına kavuşmasını talep edebileceğiz. Dünyada örnekleri görülen katılımcı yerel yönetim bütçelemesine, halkın kendi sorunlarını tartışıp çözüm önerilerini ortaya koyacağı mekanizmalara, mahalle meclisleri aracılığıyla doğrudan demokrasi uygulamalarına, üreticiyi destekleyen ve tüketimi düzenleyici belediyecilik hedefine UBP ve DP ile yaklaşılamayacağı ortada…

Haziran ayının sonunda, borçlarından kurtulmuş, yatırım imkanları artmış, sosyal sorumluluklarına öncelik veren, altyapısı, bisiklet yolları, yeşil alanları ve tüm canlılığıyla herkesin gurur duyacağı bir Lefkoşa için başlatılan yürüyüş sürebilir. Ya da 4 yıllık yoğun emek ve planlama ile istikrarın sağlandığı mali yapıyı, siyasi rant uğruna yeniden altüst edecek, günün sonunda başkenti yeniden yangın yerine döndürecek zihniyet göreve gelebilir.

Demek istediğim; çok kolay bir seçim Lefkoşalıları bekliyor…

Kamil İpçiler

Baraka Aktivisti

69 Paylaşımlar