LGBT+ Grubu, Koronavirüsü Eşcinsel Evliliğe Bağlayan Patrik Filaret’e Dava Açtı

TBILISI, 13 Nisan (Thomson Reuters Vakfı) – Ukraynalı bir LGBT + grubu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Koronavirüsün aynı cinsiyetten evlilik sebebiyle yayıldığı şeklinde açıklamaları nedeniyle ülkenin en önemli dini figürlerinden birine dava açtıklarını söyledi.

Kiev merkezli bir grup olan Insight, bir televizyon röportajında ​​hak aktivistlerinin nefret ve ayrımcılığa maruz kalma riski taşıdığını söylediği açıklamalar üzerine, Ukrayna’nın en büyük Ortodoks cemaatlerinden birine başkanlık eden Patrik Filaret’e karşı yasal işlem yaptığını söyledi.

Filaret, Ukraynalı kilisenin Rus ailesi tarafından papazlıktan aforoz ettirilmiş ve bölünmesine yol açan ünlü bir figür olarak tanınıyor.

Insight’ın başkanı Olena Shevchenko, Thomson Reuters Vakfı’na verdiği demeçte, “Amacımız insanlara artık Ukrayna’daki kilise liderlerinin bu tür açıklamalarına yer olmadığını göstermektir” sözlerini kaydetti.

Aralık 2019’da Çin’de ilk COVID-19 vakaları tespit edildiğinden, dünya çapında birçok dini figür, virüsün ortaya çıkmasının, günahkar gördükleri aynı cinsiyettekilerin aktiviteleri ile alakalı ilahi çile olduğunu öne sürdü.

Filaret Mart ayındaki yayın esnasında Ukrayna ulusal TV ağı Kanal 4’e salgının “Tanrı’nın insan günahları için cezası, insanlığın günahkârlığı” olduğunu söyledi.

Şu anda Ukrayna’daki 42 milyon kişi arasında 15 milyondan fazla takipçisi olduğunu söyleyen Kiev Patrikhanesi (dini bir patriğin ofisi) başkanı Filaret, “her şeyden önce, eşcinsel evlilik demek istiyorum,” dedi.

Hak grupları, yorumları “tehlikeli” olarak nitelendirerek, sağlık krizinin zaten gerginlikleri ve endişeleri biriktirdiği bir dönemde şiddeti de buna karıştırma riski taşıdıklarını söyledi.

Uluslararası Af Örgütü Ukrayna sözcüsü Maria Guryeva, “Bu tür ifadeler … çok zararlıdır, çünkü artan saldırılara, saldırganlığa, ayrımcılığa ve bazı gruplara karşı şiddetin kabul edilmesine yol açabilir” şeklinde konuştu.

Şubat ayında, olası bulaşıcılıktan korkan, merkezi bir Ukrayna kasabası sakinleri polisle çatıştı ve Çin’den tahliye edilen otobüslerin karantina için yerel bir sanatoryuma giden konvoydaki kişilere mermiler fırlattı.

Kiev Patrikhanesi Ortodoks Kilisesi Pazartesi günü yorum yapılması talebine cevap vermedi.

Mart ayında olası bir dava hakkındaki raporlara yanıt veren Patrikhane, Filaret’in sözlerinin Ukrayna yasalarıyla tutarlı olduğunu söyledi.

Patrikhanenin basın yaptığı açıklamada, “kilisenin başı ve bir insan olarak Patrik, ahlak üzerine kurulu görüşlerini ifade etme özgürlüğüne sahiptir” dedi.

Patrikhane, Ukrayna’nın geleneksel aile değerlerine tecavüz etmek için adli korumaları kötüye kullanmak isteyenlere karşı dava açma hakkını saklıyor olduğunu dile getirdi.

Kiev mahkemesinde açılan idari işlem ile yanlış bilgilerin yayılması için bir özür elde etmeye çalıştı ve İçişleri Bakanı Shevchenko, Patrik ve televizyon kanalı hakkında düzeltmiş bir röportaj olduğunu söyledi.

Reuters

395 Paylaşımlar