LTB İçin Ekstra Masrafla Güvenlik Kamerası Alındı İddiası

Maddi sıkıntıları nedeniyle çalışanların sosyal güvenlik yatırımlarını yapamayan, maaşların ödenmesinde geriliği olan ve elindeki kültür-sanat kurumlarını kiralama yoluna giden Lefkoşa Türk Belediyesi’nin, para karşılığı güvenlik sistemini yenilediği iddia edildi.

Belediye binasında hali hazırda bulunan ve geçtiğimiz yıllarda çeşitli sebelerle hasar görmüş olan kameraların bakımının yapıldığı, kopmuş kabloların yenilendiği ve bu sırada dört yeni kameranın da sisteme eklendiği tespit edildi. Fotoğraflarını çektiğimiz bu kameraların son teknoloji ürünü kameralar olduğu ve güvenlik sisteminin bir parçası olarak 3 adet büyük LCD ekranın da gözlem amaçlı olarak güvenlik odasına takıldığı bildiriliyor.

DSC_0147Güvenlir kaynaklardan alınan bilgilere göre tüm bu işlemlerin bedeli ise 6000 TL tutarında bir fatura ile belediye bütçesine yansıtıldı. Belediye’nin çalışanlarının maaşlarını ödeyemediği, yatırımlarını yapamadığı ve asli faaliet alanlarından taker taker el çektiği bir süreçte tamamen lüks Kabul edilen güvenlik kameralarına para harcaması ise tepkilere neden oluyor.

Bilindiği gibi Lefkoşa Türk Belediyesi kullanımında olan Arabahmet Kültür Evi geçtiğimiz haftalarda ihale yolu ile kiralığa çıkarılmış ve ardından da ihaleyi GAÜ’nün kazandığı ilan edilmişti. Bu ihale sürecinden sonra, Belediye’nin asli görevlerinden birisi olan kültür-sanat faaliyetine yeterli önemi göstermediğini belirten çeşitli demokratik kitle örgütleri ve duyarlı sanatçılar Arabahmet kültürevi önünde bir basın açıklaması yaparak süreci protesto etmişlerdi. Bunun ardından da Baraka Kültür Merkezi’nin çağrısı ile Arabahmet Kültürevi’nde bir kitle toplantısı organize edilerek, Kültürevi’nin elden çıkarılmaması için neler yapılabileceği tartışılmış “toplumsal seferberlik” ilan edilerek kültürevinin yaşatılması çağrısı yapılmasına karar verilmişti. Ancak kitle toplantısına katılan LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu ve Belediye Meclisi Üyesi Onur Olguner, Kültürevi’nin yüklü miktarda elektrik borcu bulunduğunu bunun LTB için ödenemeyecek bir bedel olduğunu ayrıca da tadilat masraflarının karşılanmasının mümkün olmadığını söyleyerek toplantıdan ayrılmışlardı.

DSC_0197Kitle toplantısının sonuçlarını bir basın toplantısı ile kamuoyuna aktaran Baraka Kültür Merkezi ise LTB’ye sembolik açık çek vermiş ve  gereken harcamaların karşılanması için her türlü maddi, manevi desteğe hazır olduğunu ilan etmişti. Açık Çek eyleminin hemen ardından da LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu’na yazılı verilen dilekçe ile Arabahmet Kültürevi’ne yapılması gereken tadilat bedelini gösteren fizibilite raporunu talep eden Baraka’ya henüz bir yanıt verilmemişti. Çeşitli çevrelerde alınan bilgilere göre Arabahmet’in tadilatının gerekliliğinden bahseden LTB yetkililerinin bu tadilatı yapmaya baştan niyeti olmadığı için herhangi bir bilimsel tadilat fizibilitesi de yapılmamış durumda. Böyle olduğu için LTB, Baraka’nın dilekçesine yanıt veremiyor.

 

DSC_0196Daha sonra LTB Belediye Meclis üyesi Özmen Birinci’nin basına yansıyan röportajında Arabahmet Kültürevi’nin ihale süreci ile ilgili Belediye Meclisi’nin devre dışı bırakıldığı; ihale şartnamesinin hazılranması, tekliflerin değerlendirilmesi ve sözleşmenin yapılması aşamasında Belediye Meclis üyelerinin fikri alınmadığı ortaya çıkmıştı.

 

 

 

 

 

DSC_0146

ok

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply