BİTMEYEN MÜCADELE: EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET – Onur Bütüner

2008 yılından beri verilen bir mücadele: Göç yasası. Kimilerinin tutuklandığı,  coplandığı, biber gazıyla tanışıldığı ama her şeye rağmen barikatların aşılıp Kıbrıslı Türklerin göç yasasına HAYIR dediği bir mücadele.

Göç yasasının ilk gündeme geldiği yıllarda ki o zaman hükümet eden Ctp – Örp hükümetidir, öğretmen akademisi öğrencileri bu yasanın ileride yaratacağı problemleri göz önünde bulundurarak karşı durmuş, eylemler sergilemiş ve Ubp hükümetine kadar devam eden bir mücadele sürecine girmiştir.

O zamanlar Ctp – Örp hükümeti tarafıdan okşanarak emekçilerin önüne getirilen bu yasa sonrasında Ubp tarafından coplana coplana geçirilmiştir. Fakat o zamanın akademi öğrencileri bunları unutmamış olacak ki sürekli “Göç yasasını getireni de geçireni de unutmadık” diyerek getirenden de geçirenden de hesap soracaklarını dile getirdi.

***

 

Göç yasası ile 2008 yılında tanışılmıştı, mücadeleler sonucu ancak 2011 yılında geçirildi ve şimdi yıl 2014.

Göç yasasıyla öğretmenlerin tanıştığı günden bu güne kadar 6 yıl geçti. Yarattığı sıkıntı, adaletsizlik, eşitsizlik de her sene bir çığ gibi büyüyüp günümüze kadar geldi. 2008 yılında yasaya karşı eylem yapan öğrenciler şimdi bu yasadan mağdur bir şekilde okullarda öğretmenlik görevlerini yapmaktalar.

Düşünü ki; yan sınıflarında şube arkadaşları, meslektaşları bu yasadan mağdur değil ve ikisi de ayı işi yapmakta. Aynı işi yapmakta olmasına yapmakta ama birine hazırlık ödeneği yok ve arada bir uçurum kadar büyük de bir barem farkı.

***

DSC_6892Bu günlerde o zamanın öğretmen akademisi öğrencileri, şimdilerde okullarda bu yasadan etkilenmiş bir şekilde öğretmen olarak görev  yapıyor. Ve o dönemlerde öğrenci olarak akademi öğrencileri adı altında verdikleri mücadeleyi sendikaları KTÖS de “EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET” şiarı altında sürdürmeye, büyütmeye kaldıkları yerden devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde hem meclis genel kurulunda hem de meclis önünde eylem yaparak eşit işe eşit ücret sloganı atan öğretmenler göç yasası kaldırılana kadar bu mücadeleyi sürdürecekleri gözlerindeki kararlılıktan belli olmaktadır.

2008-2009 yılında göç yasasının ilk gündeme geldiği zamanda yakalamış oldukları mücadele kültürü yine yasaya karşı devam ediyor. Göç yasasının Ctp tarafından geldiği gibi gideceğinin ancak verecekleri mücadele ile olacaklarını düşünmektedirler. Mücadelenin sonunda kazanmama ihtimali olduğunu biliyorlar ancak mücadele etmezlerse zaten kazanmayacaklarını da biliyorlar. O yüzden en azından onurlu bir yenilgi için öğretmenler sokakta.

Sahi, sen nerdesin?

Onur Bütüner

Baraka Aktivisti

84 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply