Güneyde Özelleştirmelere Karşı Grev Dalgası

AİK çalışanları 17 Şubat Pazartesi günü 12 saatlik grevden sonra Salı günü(bugün) de greve gittiler.

AİK ofisleri ve halka hizmet veren merkezleri kapalı olacak ancak halka sıkıntı vermemek amacıyla güvenlik nedenleriyle gerekle personel çalışmaya devam edecek.

AİK’te temsil edilen sendikaların temsilcisi Andreas Panorkos yaptığı açıklamada, hükümetten yarı devlet kuruluşlarının özelleştirilmesiyle ilgili yasayı geri çekmesi ve ilgili taraflarla görüşmelerde bulunması çağırısında bulundu.

Bu arada halkın, grev sırasında yapılacak elektrik kesintilerinin programı hakkında AİK’in web sitesinden (www.eac.com.cy) bilgi alabilecekleri duyuruldu.

Bu arada, CYTA çalışanlarını temsil eden sendikalar tarafından yapılan açıklamaya göre, CYTA’da çalışanların da özelleştirilmeleri protesto ederek Pazartesi gece yarısından itibaren greve gitti. Grev Perşembe günü gece yarısına kadar devam edecek.

Açıklamaya göre, grev sırasında CYTA ofisleri kapalı olacak.

Temsilciler Meclisi Salı günü da yarı devlet kuruluşlarının özelleştirilmesi konusunu görüşmeye devam ediyor. Temsilciler Meclisi Bütçe ve Mali işler Komitesi’nin Pazartesi günkü oturumu sırasında Meclis binası dışında, Kıbrıs Elektrik Kurumu çalışanları tarafından, özelleştirmelere karşı düzenlenen gösteride olaylar yaşanmıştı.

Kıbrıs Haber Ajansı

15 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply