LURİCİNALILAR HAKKINI ARAMAK İÇİN EYLEME GİDİYOR!

Luricina Köylülerine verilen sözler tutulmuyor. Köy dışında yaşayan vatandaşların askeri kontrol noktasında durup kimlik teslim etmeden giremediği bölgede, bölge halkı yıllardan beridir bu durumdan kurutulmak için mücadele veriyor. Son olarak, Siber hükümeti zamanında Bakanlar kurulu kararı ile Luricina’ya yeni yol yapım sözü verilmiş ama üzerinden bir yıl geçmesine rağmen konuyla ilgili hiç bir adım atılmamıştı. Köyün 40 yıldan fazla bir süredir en önemli sorunu olan  yol sorununun çözümleneceği haberi köylüler tarafından heyecanla karşılanmıştı. Ancak ilerleyen zamanda herhangi bir çalışma yapılmaması köylüleri harekete geçirdi. Bu bağlamda köyde imza kampanyası başlatıldı, herkesten imza toplandı. Köyün seçilmişleri bir araya gelip eylem planı ve imzalar dahil olmak üzere kalabalık bir heyetle Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı’nı ziyaret etti.
Tüm bu girişimlerin ardından, verilen sözlerin hala tutulmaması ve sorununun çözülmemesi Luricinalıları harekete geçirdi. Luricina Belediyesi bir açıklama yaparak 5 Şubat Perşembe günü saat 11.00’de meclis önünde eylem yapacaklarını açıkladı.

Luricina halkı yol istiyor…

1974’ten sonra TC askerinin yerleşmiş olduğu bir bölgeden geçerek evlerine gitmek durumunda bırakılan köylüler aslında eski yoldan gidildiğinde yaklaşık 20km olan Lefkoşa-Lurucina yolunu şimdi bir saatte gidebiliyorlar. Luricinalılara son olarak, 15-20 güne kadar proje ihalesine çıkılıp sonuçlanacağı ve akabinde yol ihalesine çıkılacağı söylenmiş ancak verilen bu söz tutulmamış, projede hiç bir ilerleme kaydedilmemişti. Luricinalılar, kendi köylerinde insanca yaşamak için yıllardır talep ettikleri yolu, mücadele ederek kazanmaya kararlı.

Luricina Belediyesi’nin facebook üzerinden yaptığı açıklamanın tam metni şöyle;

Değerli köylü kardeşlerimiz.Siber hükümeti zamanında Bakanlar kurulu kararı ile alınmış Akıncılar’a yeni yol yapım kararı tarafımızdan 40 yıldan sonra köyümüze hayati önem taşıyan en önemli sorunumuz olan yol sorununun çözümleneceği haberi heyecanla karşılandı, fakat ilerleyen zamanda herhangi bir çalışma yapılmadı heyecanımız endişeye dönüşmeye başladı.Bu bağlamda köyde imza kampanyası başlatıp herkesten imza toplandı. Köyün seçilmişleri bir araya gelip eylem planı ve imzalar dahil olmak üzere kalabalık bir heyetle Başbakanlık, İçişleri Bakanlı’ğı ve Ulaştırma Bakanlığı ziyaret edildi. Cumhurbaşkan’ lığından randevu alamadık.Sıkıntılarımızı dile getirip çözüm bulunmaması halinde eylemlerimizi gerçekleştireceğimizi yazılı ve sözlü olarak dile getirip bugüne kadar bekledik.Bize 15-20 güne kadar proje ihalesine çıkılıp sonuçlanacağı ve akabinde yol ihalesine çıkılacağı söylendi.
Ziyaretimizi 9/9/2014 tarihinde gerçekleştirmiştik malesef 2015’in birinci ayınıda bitirdik ve proje ihalesi bile sonuçlanmadı.
GÜN MÜCADELE GÜNÜDÜR. GÜN EYLEM GÜNÜDÜR,EYLEMLERİMİZİ HAYATA GEÇİRME GÜNÜDÜR. TEK SES,TEK YÜREK OLUP 05 ŞUBAT 2015 PERŞEMBE GÜNÜ SAAT 11:00’DE MECLİS ÖNÜNDE OLALIM

388 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply