MAĞUSA’DA GİZLİ EYLEM… “BİZ DE BURDAYIZ!”

5364 5 Ağustos sabahının erken saatlerinde Gazi Mağusa ilçesinin merkezi bölgelerinde beliren gökkuşakları ve LGBT pankartları Mağusa sakinlerinin dikkatini çekti. Temmuz ve Ağustos aylarında Türkiye, Avrupa ve dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen Pride (Onur) yürüyüş ve festivallerinden sonuncusu İngilterenin Brighton şehrinde cumartesi günü gerçekleşti. Dünyanın çeşitli ülkelerindeki Pride etkinliklerinden etkilenen LGBT ve hak savunucuları, Kuzey Kıbrıs’ta henüz toplum tarafından kabul görememiş LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transseksüel) bireylerin varlığına dikkat çekmek amacıyla gizli bir eylem düzenlemişlerdir.

 

 

1212                                       5454

İsimlerini açıklamak istemeyen katılımcılar, “Biz de gün ışığında, cıvıl cıvıl bir festival ya da yürüyüş organize etmek isterdik. Maskelerin arkasına saklanmadan, nasıl ki herkes kendi olabiliyorsa, olduğumuz gibi kabul edilmek isterdik. Fakat ne toplum ne de anayasa bunu hazmedemiyor. İşimizi kaybetmekten, aile ve arkadaşlarımız tarafından dışlanma ve reddedilme korkusundan dolayı böyle bir eylemi ancak karanlıklarda saklanarak gerçekleştirebiliyoruz. İnsanlar hala bilinçsiz ve ön yargılı, hatta öyle ki, yerleştirmiş olduğumuz pankartlar ve gökkuşakları birkaç saat içerisinde toplatıldı. LGBT olmanın halen daha bir seçim olduğuna inanıp, psikologların bunu ‘düzeltebileceğini’ zannedenler var.  Tek derdi kimin kiminle ne yaptığını dert eden paparazzi gibi bir toplum istemiyoruz. Olduğumuz gibi yaşamak, saygı görmek, ve kabullenilmek istiyoruz.” açıklamasında bulundular.

Toplumun ve devletin ilerleyen dönemlerde konu ile ilgili bilinçleneceğine inanç belirten katılımcılar, LGBT bireylerin dünyanın her yerinde varolduğu gibi, Akdenizin bu küçücük adasında da varolduğunu, ve kendilerini ifade etmeye, pasif ve barışçıl eylemleriyle “Biz de burdayız!” diyerek, toplumun bilinçlenmesine katkıda bulunmaya devam edeceklerini belirttiler.

27 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply