Mağusa’da Kadına Şiddet

Mağusa’da boşanma aşamasında olduğu eşini bir barda görmesi üzerine fotoğraflarını çekip ithale-i lisanda bulunup tutuklanan A. Y mahkemeye çıkarıldı.

Mağusa’da önceki akşam boşanma aşamasındaki eşini bir barda görmesi üzerine küfredip “fotoğraflarını çekerek kızın annesine göndererek “Özel hayatın gizliliğini ihlal etmek” suçunu işleyen A. Y dün Mağusa Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarılarak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Mahkeme A.Y’nin yurt dışına çıkışını yasaklayarak seyahat belgelerine el konulması yönünde talimat verdi. Zanlının 3 bin TL nakdi teminat yatırmasına karar veren mahkeme, kktc vatandaşı 1 kefilin 50 bin TL kefalet senedi imzalamasına emir verdi.

“Sadece Hukuksal Değil; Sosyal ve Politik Bir Sorun”

Bağımsızlık Yolu daha önce yazılı bir açıklama yaparak, kadına yönelik şiddet suçlarında teminat şartlarının ağırlaştırılması gerektiğini vurgulamıştı.

Açıklamada “Kadına yönelik şiddet, sadece hukuksal değil; sosyal ve politik bir sorun olduğundan salt yasal düzenlemelerle çözülemeyeceğini ve bu sorundan kurtulmanın politik bir mücadele gerektirdiğini vurgularken Meclisin ivedi şekilde kadına yönelik şiddet suçlarında teminat koşullarını ağırlaştırıcı düzenlemeler yapması talebini Bağımsızlık Yolu Hukuk Komitesi olarak yükseltiyoruz.” ifadelerine yer verilmişti.

44 Paylaşımlar