Mağusa’da Kadına Şiddet: “Teminat Şartları Ağırlaştırılmalı”

Mağusa’da boşanma aşamasında olduğu karısını ölümle tehdit eden H.U tutuklanarak mahkemeye çıkarıldı.

“Şiddet tehdidi” suçlaması ile ilgili dün Mağusa Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarılan zanlı H.U, tutuksuz yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

31 Mayıs 2020 tarihinde evinin balkon kısmında boşanma aşamasında olduğu karısına tehdidinde bulunan H.U hakkında, yurt dışına çıkışı yasaklanarak seyahat belgelerine el konulmasına, 3 bin TL nakdi teminat ödemesine ve şahsen 40 bin TL meblağlı kefalet senedi imzalaması koşulu ile zanlının tutuksuz yargılanmasına emir verildi.

Bağımsızlık Yolu: Teminat Şartları Ağırlaştırılmalı

Bağımsızlık Yolu daha önce yazılı bir açıklama yaparak, kadına yönelik şiddet suçlarında teminat şartlarının ağırlaştırılması gerektiğini vurgulamıştı.

Açıklamada “Kadına yönelik şiddet, sadece hukuksal değil; sosyal ve politik bir sorun olduğundan salt yasal düzenlemelerle çözülemeyeceğini ve bu sorundan kurtulmanın politik bir mücadele gerektirdiğini vurgularken Meclisin ivedi şekilde kadına yönelik şiddet suçlarında teminat koşullarını ağırlaştırıcı düzenlemeler yapması talebini Bağımsızlık Yolu Hukuk Komitesi olarak yükseltiyoruz.” ifadelerine yer verilmişti.

195 Paylaşımlar