“Mare Monte’nin peşkeşi Vakıflar İdaresi’ni 30 Milyon Pound zarara sokacak”

Kıbrıs Türk Ofis-Banka-Sigorta ve Ticaret Çalışanları Sendikası (BASS), Vakıflar İdaresi’ne ait Mare Monte Otel ve çevre arazilerinin bir takım çevrelerin ayak oyunları ile değerinden çok düşük miktara kiralanmak istendiğini belirtti.

BASS Genel Sekreteri Ali Yeltekin, Sayıştay Başkanlığı’nın Mare Monte Otel ve çevre araziler için 50 milyon İngiliz pound değerinde olduğunu ortaya koyan raporu varken, 20 milyon İngiliz pounda kiralanmak istenmesi ‘peşkeş’ olarak değerlendirirken, bu peşkeşin Vakıflar İdaresi’ni 30 milyon İngiliz pound’u zarara sokacağını vurguladı.

BASS’ın açıklaması şöyle:

“Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nde örgütlü bulunan sendikamız genel anlamda işyerinde bulunan üyelerimizin hak ve menfaatlerini korurken kurumumuza da sahip çıkmanın, kurumun da hak ve menfaatlerini korumanın bilincindeyiz.

Vakıflar İdaresi’ne ait 350 dönümden oluşan Mare Monte Otel ve çevre arazilerinin 50 milyon İngiliz pound’a kiralama değeri ortada dururken bir takım çevrelerin ayak oyunları ile 20 milyon İngiliz pound değere düşülüp kiralamak istenmektedir. Mare Monte Hotel ve çevre arazilerinin büyük emekler harcanarak, bilir kişi raporları, tapu dairesi raporları ve emlak değerlendirmesi yapılmış ve K.K.T.C Sayıştay Başkanlığı bu konu hakkında idaremize önemli bir rapor sunmuştur. Bizim için KKTC Sayıştay Başkanlığı’nın raporu çok önemlidir. K.K.T.C Sayıştay Başkanlığı’ndan Mare Monte Otel ve çevre araziler için (350 dönüm) 50 milyon İngiliz pound’u raporu ortada dururken 20 milyon İngiliz pound’una kiralanmak istenmesi Vakıflar İdaresi’ni 30 milyon İngiliz pound’u zarara sokmak bu gelirden mahrum bırakılmak istenmesi kimin, hangi akla hizmet etmesi bir diğer değişle PEŞKEŞ’İN diğer bir anlatımıdır. Halkımızın bu konuda gelişen olayları bilmesi, gelecek Hükümetlerin özellikle Sayın Başbakan’ın bu konuda duyarlı olmasını ve KKTC Sayıştay Başkanlığının konuya derhal soruşturma başlatmasını bekler Kıbrıs Türk toplumunun en önemli kurumu olan Vakıflar İdaresi’nin emlak ve emlaklarından oluşan gelirlerini sermayeye peşkeş çektirmeyeceğimizi bir kez daha kamuoyuna duyururuz.”

73 Paylaşımlar