Mecliste “Özel sektörde sendikalaşma” sesleri…

Bağımsızlık Yolu’nun bir yıla yakındır sürdürdüğü “Sendikasız Çalıştırılmak Yasaklansın” Kampanyası, hem toplumun hem de meclisin algısını özel sektörde sendikalaşma olgusuna çevirmeye başladı. Genel kurulda “Özel sektörde sendikalaşmanın en önemli yöntemi özel sektörde sendikalaşmayı zorunlu hale getirmektir” diyen Girne milletvekili Zeki Çeler’in ardından konuşan İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy da, “Çeler’in söylediklerinin büyük bir kısmı somut gerçekliği yansıtıyor” dedi.

ÇELER: “ÖZELDE SENDİKALAŞMANIN YOLU, SENDİKALAŞMAYI ZORUNLU HALE GETİRMEKTEN GEÇER”

Girne Milletvekili Zeki Çeler bugün mecliste yaptığı güncel konuşmasında özel sektör emekçilerinin iş hayatında yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi. 2006-2012 zaman aralığında 52 emekçinin hayatını kaybettiğini vurgulayan Çeler, “ İş kazası mı cinayet mi? Hala ikilemdeyim” dedi.

Çeler sendikalaşmanın yasal zorunluluk olması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Örgütlü mücadele olmadan, sömürülmeden, köle gibi çalıştırılmaktan bu insanlarımız nasıl kurtarılacaktır? Özel sektörde sendikalaşmanın en önemli yöntemi özel sektörde sendikalaşmayı zorunlu hale getirmektir. İLO sözleşmelerinde olduğu gibi bunu gönüllü ve içten yapalım. Buraya öğrenci adına gelip çalıştırılan insanlar da vardır. Bu insanları 12 saat çalıştırma, izinlerini kullandırmama, hep güncel sorunları görerek bugün buralardayız. Bu konudaki denetimlerin artırılması hususunda tüm devlet yetkililerine, hepimize görevler düşmektedir. Özel sektördeki bankalarda vezne tahsisatı uygulanmıyor.”

AKANSOY: “ÇELER’İN SÖYLEDİKLERİNİN ÇOĞU GERÇEĞİ YANSITIYOR”

İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy da kürsüden Çeler’in görüşlerinin büyük kısmının somut gerçekliği yansıttığını belirtti. İş güvenliği ve özel sektörde sendikalaşma ile ilgili de şu cümleleri sarfetti:

“Şu anda iş güvenliğiyle ilgili müfettiş sayısı ada çapında 14’tür. Lefkoşa’ya baktığımızda da 4-5 kişidir. Bu arkadaşlarımız sadece kendilerine gelen ikazları dikkate alarak notlar alıyorlar, gerektiğinde gidiyorlar, kapsamlı çalışma yapamıyorlar. Bu sadece devlete kalmış bir konu değildir. Bu konuyla ilgili olarak dairenin teşkilat şemasının yapılması ve kamu reformu yasasının bir an önce Meclis’ten geçmesi gerekir. Özel sektörde sendikalaşma konusunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Gerekli çalışmaları yapacağımı bildirmek isterim.”

Somut adımlar atılmadıkça söylenen sözler havada kalacak…

Özelde sendikalaşmanın meclis genel kurulunda gündem olması olumlu bir gelişme olmakla birlikte konuyla ilgili atılacak somut adımlar atılmadıkça söylenen sözler havada kalacak. İçişleri ve Çalışma Bakanı Akansoy’un “Özel sektörde sendikalaşma konusunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Gerekli çalışmaları yapacağımı bildirmek isterim” sözlerinin ardından gözler atılacak olan adımlara çevrildi. Bu noktadan itibaren, özelde sendikalaşma ile ilgili kimlerin samimi olduğu, kimlerin gerçek adımlar atacağı ve kimlerin söylediği sözleri unutmayacağı merak konusu.