MEHMET ADAMAN: “Sisteme atılan taşlara yenisini eklemek..”

photoBaraka Kültür Merkezi’nden Mehmet Adaman BKP-TVG’den neden milletvekili adayı olduğunu, seçimler ve yaşanan süreçle ilgili fikirlerini Ankara Değil Lefkoşa ile paylaştı…

ADL:Neden aday oldunuz?

Mehmet Adaman: Ben bir Barakacıyım. Ve yıllardan beridir ülkem için mücade ediyorum. Siyaset bizim için hayatın her alanındadır. Yıllardan beridir Baraka’nın içerisinde gerek müzik yaparak gerek tiyatro oyununda yer alarak, gerek Argasdi’ye yazı yazarak gerekse de bir çok eylemde yer alarak  siyasetle uğraşıyorum. Bu yüzdendir ki “ hayırdır siyasete mi atıldın?” sorusuna cevabım hep “ben zaten yıllardır siyasetin içindeyim” oluyor. Tabii ki seçimler siyasetin farklı bir boyutudur. Seçimlerde milletvekili adayı olmak, benim için bir eylemdir aslında. Burada olduğumuzu, sistemle mücadele etmekten vazgeçmeyeceğimizi dosta düşmana göstermek için örgütüm adına aday oldum.

 

BKP TVG’yi nasıl bir birliktelik olarak görüyorsunuz?

Bu birlikteliği oluşturan örgütler Kıbrıs’ın kuzeyinde sisteme karşı mücadele eden örgütlerdir. Gerek  sokakta gerekse de salon toplantılarında bir çok kez bu örgütler birlikte iş yaptılar, bundan sonra da yapmaya devam edecekler. Farklılıklarımıza rağmen birlikte çalışabiliyor olmamız, sol açısından özlenen bir durumdur. Sol örgütlerin -birbirleriyle olan farklılıklarını da unutmadan- birlikte iş yapmaları/yapabilmeleri , birbirlerine destek olmaları önemlidir.  BKP TVG, 28 Temmuz seçimleri için kurulmuş bir birlikteliktir. Ancak seçimlerden sonra da bu örgütlerin birbirleriyle  işbirliği içerisinde, solun en temel gereksinimi olan dayanışma ruhuyla daha pek çok sol örgütü de aralarına katarak birlikte iş yapmaları tabii ki arzu edilen bir durumdur. Bu birlikteliğin bir eylem birlikteliği olarak görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Nasıl ki bizler için seçim bir mücadele alanıysa, seçimlere girmek de bir eylemden farklı değildir. Sistemle sorunlu bu örgütlerin, gerek seçimler için gerekse de daha farklı mücadele alanları için bir araya gelmeleri oldukça anlamlıdır. Net olarak şunu söyleyebilirim ki bu birliktelik ileriye doğru atılmış bir adımdır.

Seçimlere girerek sistemin bir parçası olmayacak mısınız?

Bu soru hepimize sıkça sorulan bir sorudur. 8 yıldan beridir Baraka aktivistiyim ve pek çok eyleme katıldım.Bizler mücadele etmek için varız.Benim için  milletvekili adayı olmak, sisteme karşı verdiğimiz mücadelelerden yalnızca birisidir.  Bu yüzdendir ki seçime girmeyi sistemin bir parçası olmak değil, sistemle mücadelede sisteme karşı atılan taşlara bir yenisini eklemek olarak görüyorum. Ama şunu da biliyoruz ki sistem bizleri bir tehlike olarak görüyor ve kendinin bir parçası yapmak için çok uğraşıyor. Buna karşı da mutlaka dikkatli olmamız ve gerekli önlemleri almamız gerekir.

 

Seçimle bir şey değişir mi?

Bu sorunun yanıtı benim için çok nettir; Hayır. Şu andaki düzende seçimler bizim için bir kurtuluş yolu değildir. Bugün seçimle değişecek olan tek şey, ülkedeki sözde iktidardır. Bizim değiştirmek istediğimiz ise sistemin ta kendisidir. Az önce de söylediğim gibi bizler bu seçime girerek, sisteme karşı verdiğimiz mücadelede ileriye bir adım daha atmak istiyoruz. Var olduğumuzu ve mücadeleyi büyüterek yolumuza devam edeceğimizi ilan ediyoruz aslında. Seçimle şu an bişey değişmez ancak seçimlerle kazanılacak olası bir milletvekilliği de mücadelemize mutlaka ki farklı bir boyutta güç katacaktır.

33 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply