Meksika sokaklarında kadın sesi: “Şiddete karşı özsavunma.”

Kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve katliamlara karşı Meksika’nın 42 kentinde alanlara çıkan kadınlar, “Şiddeti münferit örnekler olarak gösteren yetkililer, tüm eyaletlerde ve özellikle Mexico City’de şiddet atmosferinde yaşayan kadınları özsavunma yapmaya ve ne olup bittiğini göstermek için sokaklara çıkmaya zorladılar” dedi

Twitter’da #MiPrimerAcoso (ilk kez cinsel tacize uğradığım an) hashtagı ile bir araya gelen kadınlar, Meksika’da sokaklara çıkarak kadına yönelik şiddeti kınadı. Ülke genelinde 42 şehirde protesto gösterisi düzenleyen kadınlar, sadece kendilerine saldıranların değil aynı zamanda yasaların, yetkililerin, medyanın ve tacizi normalleştiren insanların da cinsel şiddet ve tacizin artmasında etkili olduğunu söyledi. Kadınlar ayrıca 2013 yılında Yakiri Rubio’nun tecavüze uğradığı erkeği öldürmek suçlamasıyla 18 ay hapis cezası almasının ve yine birkaç ay önce kendisine saldıran 60 yaşındaki erkeğe karşı özsavunma yapan Quintana Roo’ya 9 ay hapis cezası verilmesinin erkek egemen sistemin devam ettirilmesi ve kadınlara gözdağı verilmesi anlamına geldiğini dile getirdi.

meksika-ozsavunma

‘Şiddet kadınları özsavunmaya zorladı’

“Maço Şiddeti”ne karşı ulusal seferberlik ilan eden kadınlar, erkekler tarafından katledilen kadınlar için adalet ve ülke genelinde kadın katliamlarının yüksek cezalarla cezalandırılmasını istedi. Feministlerin, demokratik kitle örgütlerinin, öğrencilerin katıldığı yürüyüşte kadınlar, “pembe haçlar” ve “sessiz kalmayın, sessiz kalmak sizi suç ortağı yapar” yazılı dövizler taşıdı.

Mexico City’de yapılan açıklamada, “Kadına karşı şiddeti münferit örnekler olarak gösteren yetkililer, tüm eyaletlerde ve özellikle Mexcio City’de şiddet atmosferinde yaşayan kadınları özsavunma yapmaya ve ne olup bittiğini göstermek için sokaklara çıkmaya zorladılar” denildi.

’30 yılda 50 bin kadın katledildi’

Meksika Ulusal İstatistik Enstitüsü, Meksikalı kadınların yüzde 63’ünün çeşitli zamanlarda cinsel şiddete uğramış olduğunu rapor ediyor. Mexico City’de ise bu rakam yüzde 72’ye çıkıyor. Son bir yılda tecavüze uğradığını beyan ederek savcılığa başvuran kadın sayısı 15 bin. Yani bir günde 40 kadın tecavüze uğruyor, 1.643 kadın cinsel tacize uğruyor ve her 5 tecavüz başvurusundan sadece 1’i ceza alıyor. İstatistik kurumunun raporunda 30 yılda 50 bin kadının katledildiği belirtilirken, kadınların yüzde 65’inin ateşli silahlarla katledildiğinin altı çiziliyor.

(Jinha)