Meksika’da Oaxaca Katliamı protesto edildi

Neoliberal eğitim reformuna karşı direnen eğitim emekçilerine destek veren, hükümetin emriyle yapılan ve 12 kişinin kaybı ile neticelenen Oaxaca Katliamı’nı protesto eden yürüyüş  başkent Meksiko’da binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti

On binler buluştu

Oaxaca’da yaşanan katliam binlerce kişinin katılımıyla Meksiko’da protesto edildi. Eski Meksiko Belediye Başkanı ve Morena Partisi lideri Andres Manuel Lopez Obrador tarafından çağrısı yapılan yürüyüşte on binler buluştu. Geçen haftaki katliamın bilançosunu resmi yetkililer 10 ölü olarak verirken görgü tanıkları ve teleSUR Oaxaca muhabiri 9’u Nochixtlan’da olmak üzere Oaxaca’daki çatışmalarda 12 kişinin hayatını kaybettiğini ifade ediyor.

Sınıflar boykot edildi

Hükümetin 11 adımlık neoliberal reform paketi kapsamındaki eğitim reformuna karşı geçtiğimiz Mayıs ayından beri direnişte olan öğretmenleri hedef alan 19 Haziran Oaxaca katliamı ülke çapında protestoları alevlendirdi.

Ülkedeki bütün büyük üniversitelerde öğrenciler katliamı ve hükümetin öğrenim harçlarını yükseltme girişimini protesto etmek için hafta boyunca sınıfları boykot etti. Sağlık emekçileri de CNTE’nin çağrısını yaptığı genel greve ülke çapında katılım göstermişti.

(Sendika.Org)

0 Paylaşımlar