Okullarda kayıt ücreti soygunu

Ücretsiz, kamusal eğitim vermesi gereken devlet okullarında kayıt ücreti dayatması devam ediyor

Yeni öğretim yılı için devlet okullarına kayıtların başlamasıyla birlikte, ülkenin kanayan bir yarası olan ücretsiz eğitim hakkının gasp edilmesi yine gündeme oturdu.

Eğitimin sözde ücretsiz olduğu devlet okullarında,  üniforma karşılığında  fahiş ücretler isteniyor ve ücret verilmediği hallerde okula kayıt yapılmıyor.

Okullara tek kuruşluk bütçe yok

Hükümetler devlet okullarına tek kuruş bütçe ayırmayarak adeta okul yönetimlerini ticaret yapma noktasına itiyorlar. Okullar telefon, faks, temizlik malzemesi vb. giderler de dahil olmak üzere  giderlerini karşılamak için bu uygulamaları yapmak zorunda bırakılıyorlar fakat bu satışların çok düşük kar marjıyla yapıldığı okullar da söz konusuyken, bazı okullarımızda kayıt ücretleri ciddi miktarları bulabiliyor.

 

kayıtücreti

kayıtücreti2

Ücret yoksa kayıt da yok!!

Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi’nde üniforma ücretleri karşılığı olarak bir öğrenciden 460 TL, Atleks Sanverler Ortaokulu’nda ise 370 TL talep ediliyor.

Ücretsiz, kamusal eğitim verilmesi gereken devlet okullarında talep edilen ‘Kayıt Ücreti’ ödenmediği zaman öğrencinin okula kaydı yapılamazken, ücretsiz eğitim hakkı açık bir şekilde gasp ediliyor.

104 Paylaşımlar