Meliz Akçal Serbest Kalıyor

Girne Ada Hospital’de 17-18 haftalık hamileliğini gayrı yasal bir şekilde, sezaryen ameliyatıyla sonlandıran ve 9 ay hapse mahkûm edilen Meliz Akçal’la ilgili istinaf kararı bugün açıklandı. Yüksek Mahkeme, Akçal’ın istinaf başvurusunu kabul ederek, cezayı 9 aydan 3 aya düşürdü.

Kıbrıs Gazetesi’nden Emine Uysal’ın haberine göre; kamuoyunda büyük yankı uyandıran ve duyulduğu ilk günden beri gündemden düşmeyen Ada Hospital’deki yasa dışı kürtaj meselesinde adı belirlenen ilk anne olan ve 17-18 haftalık hamileliğini gayrı yasal yollardan aldırdığı gerekçesiyle 9 ay hapse mahkûm edilen Melis Akçal’ın Yüksek Mahkeme’ye yaptığı istinaf başvurusunda karar bugün açıklandı.
Yüksek Mahkeme’de Yargıtay Ceza Heyeti Başkanı Ahmet Kalkan tarafından açıklanan kararda, Meliz Akçal hakkında alınan 9 aylık hapis cezası 3 aya düşürüldü. Mahkeme heyeti, Akçal’ın istinaf başvurusunu kabul ederek 9 aylık cezayı 3 aya düşürdü. Açıklanan karar sonrası Meliz Akçal’ın gözyaşlarına boğulduğu gözlemlendi.
Akçal 17 Mayıs’ta serbest kalacak
Alınan karar sonrası Meliz Akçal’ın 17 Mayıs Çarşamba günü serbest kalacağı öğrenildi.
Meliz Akçal, 7 Mart’ta Girne Kaza Mahkemesi’nde görüşülen davada 17 ila 18 haftalık olduğu belirlenen bebeğini, yasadışı olarak sonlandırdığı gerekçesiyle 9 ay hapse mahkum edilmişti.
(Kıbrıs Gazetesi)

Hastane Sahiplerine Beraat Kamu Vicdanını Yaralamıştı

Mahkeme, genç bir kadının kürtaj yaptırmasına “ahlaki ders” vermek istercesine Akçal’ı gebelik süresi olan “9 ay” hapis cezasına mahkum etmişti.

Ayrıca doktorlara 4 ve 5 yıl, hemşirelereyse 2 yıl hapis cezası verilirken yasa dışı kürtajdan rant elde eden, ticarethane gibi sağlık kurumu yöneten ve kamu sağlığını tehlikeye sokan hastane sahiplerinin beraat etmesi kamu vicdanını yaralamıştı.

27 Paylaşımlar