MERSİN VE GİRNE’DE NÜKLEERE KARŞI EŞ ZAMANLI EYLEM

ADL (Özel)

Türkiye Akkuyu’da AKP tarafından kurulması planlanan nükleer santrale karşı mücadele denizin iki tarafında da büyüyor. 15 Şubat Pazar günü, Mersin Nükleer Karşıtı Platform, Çernobil’de, Fukuşima’da yanlarına oyuncaklarını almaya fırsat bulamadan evlerini boşaltmak zorunda kalan, kaza nedeniyle yaşamlarını yitirerek oyuncakları ile oynama şansını yitiren çocuklara  “Anne oyuncağımı aldın mı” mitingi düzenleyecek ve ne Akkuyu’da ne Sinop’ta ne de başka bir yerde nükleer santral istemediklerini haykıracaklar. Miting saat 13.00’te yürüyüşle başlayacak ve Tevfik Gür Stadı’na yürünecek. Örgüt ve siyasi parti temsilcilerinin yapacakları konuşmaların ardındansa Praksis sahne alacak. Mitingde ayrıca Baraka müzik ekibi Sol Anahtarı’nın Mersin Akkuyu’da kurulması planlanan ve bir felaket durumunda tüm Akdeniz’i yok edecek olan, Nükleer Santral’e karşı yükselen direnişe armağan ettiği, söz ve müziği Sol Anahtarı’na ait olan ‘Nükleer Başlıklı Kurt’ parçası da çalınacak.

Girne’de de eş zamanlı basın açıklaması…

Öte yandan Nükleere Hayır Platformu 15 Şubat Pazar günü Mersin’de yapılacak nükleer karşıtı yürüyüş ve mitinge  Girne’de bir basın açıklaması ile destek verecek.
Mersin’deki eyleme paralel olarak Pazar günü saat 14.30’da Girne Kordon Boyu’ndaki çocuk parkı yanında  basın açıklaması yapılacak. Paltform çevreye duyarlı halkın desteğini ve basın emekçilerinin ilgisini beklidiklerini de duyurdu.
Basın açıklamasının ardından, nükleer kazalar sonucunda yaşamını yitiren, sakat kalan, hasta olan çocukların anısına ve Akdeniz’li çocukların da benzer bir felaket yaşamaması için sembolik oyuncaklar deniz kenarına bırakılacak.

Mitinge Nükleere Hayır Platformu da katılıyor…

Kıbrıs’ın kuzeyinde de nükleere karşı mücadeleyi sürdüren Bağımsızlık Yolu’nun da bileşenlerinden olduğu Nükleere Hayır Platformu, 15 Şubat’taki büyük mitinge Tabipler Birliği, Baraka ve Bağımsızlık Yolu’ndan  dört temsilciyle katılıyor.

85 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply