MERTER REFİKOĞLU – İsmail Özuçar

 

 

Merter Refikoğlu’nu tanımazsınız siz çok iyi…

Çünkü o çok tanınmış bir iş insanı değil. Atmadı bir sürü imza, yapmadı birçok anlaşma sermayeyle…

O çok çevreli, paralı, şirket sahibi biri de değil…

Göremezsiniz onu yeni bir yerin açılışında keserken bir kırmızı kurdele. Duyamazsınız attığını nutuklar!

Göremezsiniz televizyonda el pençe divan…

Gazetede yoktur adı ya da resmi el öperken!

Merter Refioğlu’nu tanımazsınız siz çok iyi…

Çünkü o çok tanınmış bir iş insanı değil ama tanır Jose Saramago’yu, Ayşe Kulin’i, Mehmet Kansu’yu, George Orwell’i, Yaşar Ersoy’u…

O çok çevreli değildir ama çok çevrecidir, ekolojisttir…

Göremezsiniz televizyonda ama görürsünüz sahnede; tiyatroda Kutlu Adalı’nın kalemiyle POF’u vururken yerden yere…

Gazetede yoktur adı ya da resmi el öperken ama görürsünüz elini yumruk yapmış sıkarken…

Merter Refikoğlu’nu tanımazsınız siz çok iyi…

Ama sizin gibidir o… İster Lefkoşa’yı yasemin kokulu…

Bildiğiniz gibi önümüzde seçimler var; 7 Nisan. Bu seçimde, bizim Baraka aktivistleri olarak; gönlümüz ta en başından beri ortak adaydan yanaydı. İstedik ki solda ortak bir aday çıksın, bir alternatif olsun ki tokat gibi gelsin bu Ankara’ya, Tayyip’e ve işbirlikçilerine!

Bin bir bahane ve çıkar kaygısı birleştiremedi solu bir türlü. Ve şu anda solda tam 4 tane aday var. Sağdaki adayları saymıyorum bile! Onlar Lefkoşa’yı bu hale getirenler zaten… Cemal DP ile başladı Lefkoşa’yı yokuşa sürüklemeye sonrasında UBP ile de misyonunu tamamladı.

Lefkoşalı balık hafızalı değildir! DP ile UBP ile kimi aday gösterirlerse göstersinler bu işin yürümediği su götürmez bir gerçektir! Yani bu seçimde sağdan bahsetmek yersizdir!

Bu seçimde oyumuzu mutlaka sol partilerden birine vermeliyiz… Sağa tokadı indirmeliyiz…

Baraka Kültür Merkezi olarak bizler de belediye meclis üyeliği için aday gösteriyoruz; Merter Refikoğlu. Burada aday gösterirken beklediğimiz şey maddi bir şey değildir. Yani aslında seçilmek kaygısında değiliz. Baraka Aktivisti Merter Refikoğlu’na atacağınız bir tik aslında ne Baraka’ya ne de gösterdiği adaya değil… Siz tercihinizi bir fikre, bir düşünceye, bir karşı duruşa yapacaksınız…

Ankara’nın belediyeme, ülkemin iç işlerine, meclisime, toprağıma karışmasını istiyor muyum istemiyor muyum? Bizim adayımıza yapacağınız her tercih Ankara, AKP ve onların işbirlikçileri tarafından korku içinde sayılacak. “Bunlar tek bir adaya bu kadar tercih alırsa ilerde neler olur? Ya sadece bununla kalmazlar da daha büyük işlere kalkışırlarsa?”

Kısacası bizler ne Baraka’ya ne de Merter Refikoğlu’na oy istemiyoruz. Bizler bu fikre oy istiyoruz. Kaç kişi bizimle aynı fikirde acaba diye sormuyoruz. Kaç kişi Ankara hükümetleri tarafından hakarete uğramaktan bıktı. Kaç kişi üretememekten bıktı? Ve kaç kişi bunu göstermek için mührünü kırmaya, zincirlerini kırmaya hazır? Sandığa gidin, oyunuzu istediğiniz soldaki 4 adaydan birine verin ama mutlaka bir tercih de Merter Refikoğlu’na yapın.

AKP 7 Nisan’da Merter Refikoğlu’nun oylarını sayacak… Korku içinde sayacak. Olandan değil, olacaklardan korkacak!

Kır mührünü göster Ankara’ya gününü!

 Bu makale 4 Mart 2013 tarihinde Afrika gazetesininde yayınlanmıştır.

İsmail Özuçar

Be the first to comment

Leave a Reply