Muharrem Özdemirler Ölümsüzdür!

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi öğrencisi 1957 doğumlu Muharrem Özdemir, okuluna giderken silahlı faşistler tarafından kaçırılarak kurşuna dizildi. 7 Aralık 1977 tarihinde faşist kurşunların hedefi olan Muharrem Özdemir henüz 20 yaşındayken yaşama veda etti.

Türkiye’de özellikle 1968’den 12 Eylül 1980 faşist darbesine kadar çok yoğun devrimci, anti-emperyalist ve anti-faşist mücadele dönemi gerçekleşmiştir. Bu mücadelede yüksek öğrenimini Türkiye’de yapmakta olan birçok Kıbrıslı Türk de yer almıştır.

Kıbrıslı Türkler gerek öğrenci olarak yaşadıkları sorunlarla ilgili, gerekse de Kıbrıs ile ilgili taleplerini, ortaya koydukları örgütlenmeler yaratmışlardır. Bunlara ek olarak Türkiye’nin her bir yanına yayılmış olan devrimci mücadeleden de geri kalmamış, anti-faşist mücadelede hayatlarını dahi kaybetmişlerdir. Türkiye’ye üniversite eğitimi için giden Kıbrıslı Türk öğrencilerin büyük oranda sol siyasetlerin içinde yer alması, kısa bir süre sonra Kıbrıslı Türk öğrencilerin faşistlerin hedefi haline gelmesine sebep oldu.

Bunlardan biri de Muharrem Özdemir’dir. Kıbrıslı Türk Devrimci Muharrem Özdemir 7 Aralık 1977 tarihinde İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde tahsil görürken İstanbul’da faşistler tarafından kaçırılıp katledilmiştir.

Adı Kaymaklı’da Yaşıyor

6 Eylül 2016 tarihinde Lefkoşa Türk Belediyesi Meclisi tarafından alınan karar neticesinde, Türkiye’deki faşistler tarafından öldürülen Mehmet Ömer, Muharrem Özdemir, Ercan Turgut, Mustafa Ertan ve Sadık Cemil’in ile birlikte Özer Elmas’ın adını da bir sokağa vermiştir.

886 Paylaşımlar