Nazım Beratlı’dan Akıncı’ya Yok Yere Ağır Sözler: “Kara Cahil”

Dr. Nazım Beratlı bir kişinin Facebook gönderisinin altında Cumhurbaşkanı Akıncı’ya ‘kara cahil’ dedi.

Akıncı’nın Paskalya Yortusu’nun kutlayıp Ramazan ayını kutlamadığını iddia eden postun altına Beratlı Akıncı’ya yönelik şu ifadeleri kullandı:

“Cumhur, beni dürtme be gardaş da şimdi bir kavga çıkarırım, sayfan berbat olur! Bunların kara cahil olduklarını, islamiyeti gericilik, bütün öteki dinleri de ilericilik zannettiklerini hade herkes bilmez, sen da bilmen?”

“On sekiz yaşında ezberlediği beş tane sloganla seksenine gelmiş adamlar…”

“Mübarek Ramazan, İslam alemine kutlu olsun” derse, gericilik olur zanneder… Ondandır… Öyle ezberledi…

Yıl sonuna gelirken, Kadir Gecesi’ni de unutup, bir hafta sonra Christmas’ı da kutlayarak, evroppalı ve medeni olduğunu zannedecek; demedi demeyin… Her sene yaparlar…

Ayrıca Beratlı, “islamiyeti gericilik, bütün öteki dinleri de ilericilik zannettiklerini hade herkes bilmez, sen da bilmen?” ifadeleriyle Akıncı’nın farklı dine mensup vatandaşlara ayrımcılık yaptığını da iddia etti.

Ancak Cumhurbaşkanı resmi sayfasındaki, Akıncı’nın İslam aleminin bayramlarını da kutlamasını içeren linkler; Beratlı’nın altına yorum yaptığı Facebook gönderisindeki iddiayı ve Beratlı’nın sözlerini boşa çıkarmaya yetti.

Akıncı Paskalya’nın Oruç Dönemini Değil Paskalyayı Kutladı: Tıpkı Ramazan Ayı’nı Değil, Ramazan Bayramını Kutladığı Gibi

Akıncı’nın inanan insanların dinlerini kutlama konusunda ayrımcılık yapıp yapmadığını soran posttaki mantık hatası ise şu:

Akıncı’nın Hristiyanların Paskalya Yortusu’nu kutlamasıyla, Ramazan Bayramı öncesinde oruç tutulan Ramazan ayının kutlanmasını karşılaştırmak.

Halbuki Paskalya Yortusu’nun öncesinde de tıpkı Müslümanların oruç ayı gibi 5 haftalık bir perhiz dönemi var.

Akıncı bu perhiz dönemini değil , gerçekleşmiş olan Paskalya Yortusu’nu kutladı.

Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinin şu linki, Akıncı’nın Ramazan Bayramı’nı geçen yıl kutladığını ispatlıyor:

Kutlama mesajını görmek için tıklayınız

Beratlı’nın yorum yaptığı post ise şöyle:

‘Tüm hristiyan aleminin Paskalya yortusu kutlu olsun….”M. Akıncı. KKTC. Cumhurbaşkanı.
bu özeni bu hümanizmayı takdirle karşılıyorum
ve fakat aynı özenin Müslüman alemi için gösterilmemesini, Ramazan ayının gelmesini kutlamamış olmasını da gerçekten üzüntü ve şaşınlıkla karşılıyorum
(kutlamış da ben görmemişsem ÖZÜR dilerim)

2K Paylaşımlar