Nazlı: Kamusal Aşevleri, Çamaşırhaneler, Kreşler Kurulana Dek Bu Mücadele Sürecek

Bağımsızlık Yolu Parti Meclisi Üyesi ve Lefkoşa Örgütlenme Sorumlusu Cansu N. Nazlı’dan, görünmez emek olarak nitelenebilecek ev içi emeğe ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

Tom ve Jerry’de sadece ayakları görünen ve sürekli ev işi yapan bu kadını hatırlayan var mı?

😊

Evlere kapalı olduğumuz bu günlerde yalnız bile yaşasam sürekli yemek ve temizlik işleriyle uğraşıyor olduğumu Simone’un eve gelmesiyle daha çok hisseder oldum. Onun olduğu yerden beni gözlemesi, kedinin gözünde ayakları görünen ve mütemadiyen ev işleri yapan bu kimliği belirsiz kadınmışım gibi hissetmeme neden oldu.

🙈

Sürekli uğraşıp hiçbir şey yapmıyormuşum gibi görünmesinden bunaldığım bir anda Simone ile göz göze gelince, onun adını aldığı Simone deyzesinin sözlerini anımsadım sonra.”…pek az iş Sysphous’un işkencesine sonsuzca tekrarlanan ev işleri kadar benzer. temiz olan kirlenir, kirlenen temizlenir, tekrar ve tekrar, gün be gün. Ev kadını, zamanın dışındadır; o hiçbir şey yapmaz, sadece şimdiyi sürükler…”İnsanı kendine yabancılaştıran ve ataerkil kapitalist sistemin emeğin yeniden üretimi için kadınların emeğini görünmez kılarak bedava getirdiği bu angaryadan kurtulmamız için mücadeleyi yükselteceğiz, net. Şimdilik ev ahalisiyle bu işleri bölüşmenin daha adil olacağı bir gerçek. Ancak kamusal aşevleri, kamusal çamaşırhaneler, kamusal kreşler kurulana dek bu mücadele sürecek

50 Paylaşımlar