Rahvancıoğlu: Amacım ne Birini Aklamak ne de Başka Birini Yalanlamak, Halk Doğru Bilgilere Ulaşmalı

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Münür Rahvancıoğlu’ndan bugün yayınlanan ‘Covid 19 Temas Takibi Ekibi Surveyans Raporu’na ilişkin tartışma hakkında açıklama geldi.

Açıklama şöyle:

Bugün yayınlanan ‘Covid 19 Temas Takibi Ekibi Surveyans Raporu’ birçok boyutuyla tartışılıyor.

Ben bu rapor bağlamında hızla dolaşıma giren eksik/yanlış bir bilginin düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum. Raporda güneyde çalışan 1 kişide pozitif vaka görüldüğünün belirtilmiş olması sebebiyle, Ali Pilli’nin geçmişte yaptığı “10 pozitif vaka var” açıklamasının yalan olduğunun ve güneyden yayılım olmadığının bu raporla “ortaya çıktığı” yaygın olarak iddia edilmektedir.

Hiç yorum yapmadan, sadece üç bilgi vereceğim:

1- Güneyde çalışan emekçiler 15 Aralık 2020 tarihinden beridir, karantinaya tabidir. O tarihten beridir geçiş olmamıştır.

2- Ali Pilli’nin açıklaması 16 Aralık 2020 tarihlidir.

3- Bugün yayınlanan rapor sadece 1 Ocak-11 Şubat 2021 tarihleri arasında görülen vakaların mesleki dağılımını vermektedir. Önceki tarihler bu rapora dahil değildir.

Amacım ne birini aklamak ne de başka birini yalanlamak değil. Sadece halkın yorum yapıp karar verirken gerçek ve doğru bilgilere erişmesinin önemli olduğunu düşündüğüm için, bu noktayı ifade etmek istedim.

Benim inancım ve yaşam felsefeme göre, gerçeğin kısa vadede kime hizmet edeceğine göre eğilip bükülmesi, her zaman halka zarar verecektir.

22 Paylaşımlar