ÖDP: “Diren ki halklar kardeşçe yaşasın”

odpDiren Kıbrıs eylemine Türkiye’den anlamlı destek…

ÖDP: “Diren ki halklar kardeşçe yaşasın

Türkiye’deki toplumsal muhalefetin önemli bileşenlerinden Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) bir mesaj yayınlayarak ‘Diren Kıbrıs’ eylemi ve Kıbrıs halklarının mücadelesi ile dayanışma içinde olduklarını belirttiler.

 

ÖDP Eş Genel Başkanları Alper Taş ve Bilge Seçkin Çetinkaya tarafından kaleme alınan metinde şunlara yer verildi: “39 yıldır işgalin sürdüğü bir coğrafyada yaşayan sizlerin “Bağımsız Kıbrıs” haykırışını bizler de destekliyor ve Türkiye’den Diren Kıbrıs haykırışınıza ortak olduğumuzu bilmenizi isteriz.  

(…)

“ÖDP, Bağımsız Kıbrıs mücadelesi veren siz dostlarla ortak mücadele verme iradesini açıklıkla ortaya koyar. Türkiye’nin tüm sokaklarını ısıtan ve umudumuzu büyüten Gezi Direnişinin izinde Diren Kıbrıs, diren ki halklar kardeşçe yaşasın…”

 

 

Türkiye’nin adaya gerçekleştirdiği ikinci müdahalenin yıl dönümü olan 14 Ağustos’ta gerçekleştirilecek ‘Bağımsız ve özür bir Kıbrıs için Diren Kıbrıs’ etkinliğine Türkiye’den destek geldi.

Türkiye’deki Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) yaptığı yazılı açıklamada ‘Diren Kıbrıs’ etkinliğini düzenleyenleri selamlarken, ülkemizden yükselen ‘Bağımsız Kıbrıs haykırışına ortak olduklarını ifade ettiler.

 

“Kıbrıs halkının mücadelesiyle dayanışma içerisinde olmaya devam…”

ÖDP Eş Genel Başkanları Alper Taş ve Bilge Seçkin Çetinkaya imzalı dayanışma bildirisinde şu ifadelere yer verildi:

39 yıldır işgalin sürdüğü bir coğrafyada yaşayan sizlerin “Bağımsız Kıbrıs” haykırışını bizler de destekliyor ve Türkiye’den Diren Kıbrıs haykırışınıza ortak olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Kıbrıs uzun yıllardır Ankara tarafından bilinçli olarak üretimden kopartılarak bir ‘kumarhaneye` çevrildi. Ankara merkezli dayatılan neo-liberal sömürü politikaları ve Kıbrıs`ın cemaatler eliyle kuşatılması bugün de devam ediyor.

 

Türkiye ve Kıbrıs’ı teslim almaya çalışan bu anlayışlar karşısında, halklar arasında barış ve kardeşliğin gelişmesi ve Kıbrıslıların kendi geleceklerini özgürce tayin etmeleri noktasında birlikte mücadele ediyoruz ve mücadele etmeye de devam edeceğiz. Ta ki son işgal gücü Ada’yı terk edene kadar…

Tüm silahlı güçler Kıbrıs’ı terk etmeli, ABD ve İngiliz üsleri kapatılmalıdır. Kıbrıs`ı Kıbrıslılar yönetmelidir. Kıbrıs halkının kendi geleceğini tayin mücadelesiyle, emekçilerin güvencesizliğin yaygınlaştırılmasına dönük politikalarına karşı yürüttüğü mücadele ile dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğiz.”

Gezi Direnişinin izinde Diren Kıbrıs

Yapılan yazılı açıklamada ayrıca ÖDP’nin birarada yaşama dayalı barış iradesinin yanında yer alacaklarını ifade edilerek şunlar belirtildi: “ÖDP olarak, bundan sonrada Kıbrıs‘ta iki toplumlu, iki bölgeli federasyona dayalı barışçıl bir çözüm yönünde, birarada yaşama dayalı barış iradesini savunanların yanında olacağız. ÖDP, Bağımsız Kıbrıs mücadelesi veren siz dostlarla ortak mücadele verme iradesini açıklıkla ortaya koyar. Türkiye’nin tüm sokaklarını ısıtan ve umudumuzu büyüten Gezi Direnişinin izinde Diren Kıbrıs, diren ki halklar kardeşçe yaşasın…”

Diren Kıbrıs eylemi 14 Ağustos akşamı saat 20:00’da Baraka Kültür Merkezi, DKB, BKP ve Pir Sulatan Abdal Kültür Derneği’nin organizatörlüğü ile Taşkınköy Parkı’nda düzenlenecek. Etkinliğe ülkemizden ve Türkiye’den sanatçı ve müzik grupları katılacak.

 

Açıklamanın tam metni ise şöyle:

Baraka Kültür Merkezi, Devrimci Komünist Birlik (DKB), Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak 14 Ağustos’ta düzenleyeceğiniz ‘Diren Kıbrıs’ etkinliğine katılan tüm dostları selamlıyoruz.

39 yıldır işg111111111111111111111111111111111111111111alin sürdüğü bir coğrafyada yaşayan sizlerin “Bağımsız Kıbrıs” haykırışını bizler de destekliyor ve Türkiye’den Diren Kıbrıs haykırışınıza ortak olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Kıbrıs uzun yıllardır Ankara tarafından bilinçli olarak üretimden kopartılarak bir ‘kumarhaneye` çevrildi. Ankara merkezli dayatılan neo-liberal sömürü politikaları ve Kıbrıs`ın cemaatler eliyle kuşatılması bugün de devam ediyor.

Türkiye ve Kıbrıs’ı teslim almaya çalışan bu anlayışlar karşısında, halklar arasında barış ve kardeşliğin gelişmesi ve Kıbrıslıların kendi geleceklerini özgürce tayin etmeleri noktasında birlikte mücadele ediyoruz ve mücadele etmeye de devam edeceğiz. Ta ki son işgal gücü Ada’yı terk edene kadar…

Tüm silahlı güçler Kıbrıs’ı terk etmeli, ABD ve İngiliz üsleri kapatılmalıdır. Kıbrıs`ı Kıbrıslılar yönetmelidir. Kıbrıs halkının kendi geleceğini tayin mücadelesiyle, emekçilerin güvencesizliğin yaygınlaştırılmasına dönük politikalarına karşı yürüttüğü mücadele ile dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğiz.

ÖDP olarak, bundan sonrada Kıbrıs‘ta iki toplumlu, iki bölgeli federasyona dayalı barışçıl bir çözüm yönünde, birarada yaşama dayalı barış iradesini savunanların yanında olacağız.

ÖDP, Bağımsız Kıbrıs mücadelesi veren siz dostlarla ortak mücadele verme iradesini açıklıkla ortaya koyar.

Türkiye’nin tüm sokaklarını ısıtan ve umudumuzu büyüten Gezi Direnişinin izinde Diren Kıbrıs, diren ki halklar kardeşçe yaşasın…

Çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

Alper TAŞ                                                           Bilge Seçkin ÇETİNKAYA
Eş Genel Başkan                                                         Eş Genel Başkan                                                                  

Be the first to comment

Leave a Reply