ODTÜ’de KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİNE TEPKİ

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde yarın Din İşleri Başkanlığı tarafından Kutlu Doğum Haftası için bir konferans düzenlenecek. Kuran-ı Kerim Tilaveti, Ney ve Kaside dinletisi ve konuşmalarla Kutlu Doğum için konferans düzenlenmesi öğretim üyelerinin tepkisini çekti.

 

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde yarın Din İşleri Başkanlığı tarafından Kutlu Doğum Haftası için bir konferans düzenlenecek. ODTÜ Rauf Denktaş Salonu’nda 20.00’da yapılacak Kuran-ı Kerim Tilaveti, Ney ve Kaside dinletisi ve konuşmalarla Kutlu Doğum için konferans düzenlenmesi öğretim üyelerinin tepkisini çekti.

Öğretim üyeleri bilimsel eğitim verilen bir üniversitede böyle bir kutlamanın yapılmasına tepki gösterdi. Üniversite öğrencileri ise Din İşleri Başkanlığı’nın ve onun alt türevlerinin, okullarının imkanlarını, “islamiyet” kisvesi altında yürüttükleri çirkin politikalara alet etmelerini kabul etmediklerini, buna destek olan ODTÜ KKK yönetimini kınadıklarını açıkladılar.

ODTÜ Öğrenci İnisiyatifi yaptığı açıklamada çeşitli nedenlerle kampüste etkinlik düzenlemesine ve hatta afiş asmasına dahi izin verilmeyen birçok grup varken bu faaliyetlerin yapılmasının ifade özgürlüğü çerçevesinde de değerlendirilemeyeğini, düzenleyicilerinin bu kadar rahat bir şekilde ODTÜ KKK yönetimininden izin alabilmeleri ve başka herhangi bir toplantı mekanında yapabilecekken etkinlik için üniversite kampsünü seçmelerini de manidar bulduklarını açıkladılar. AKP iktidarı ve başta Gülen Cemaati olmak üzere dini örgütler tarafından bir güç/gövde gösterisi haline getirilen Kutlu Doğum Haftası’nın üniversitelerinde kutlanmasına karşı olan öğrenciler, muhafazar yaşam tarzını yaymak isteyenlerin kendi yaşam tarzlarına müdahalede bulunmaları nedeniyle bu tür çalışmaları tehlikeli bulduklarını söyledi.

Öğrencilerin üniversitede yapılacak Kutlu Doğum Haftası Konferansı’na tepki olarak yazdıkları bildirinin tamamı şu şekilde:

“Dini bayramlar ve dini günler Hicri Takvim’e göre belirlenirken ve yaşanırken, Kutlu Doğum Haftası Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 1989 yılında aldığı bir karar ile Hicri Takvim yerine Miladi takvimde sabit bir tarihte, 14-20 Nisan arasında kutlanmakta.

1989 yılından beri, Kutlu Doğum Haftası’nın 23 Nisan Çocuk Bayramı’na özellikle denk getirildiğini, İslam dininin çoğunlukla benimsendiği başka hiçbir ülkede var olmadığını, AKP iktidarı ve başta Gülen Cemaati olmak üzere dini dinamikler tarafından bir güç/gövde gösterisi haline getirildiğini hepimiz biliyoruz.

Laik olduğu iddia edilen Türkiye Cumhuriyeti’nde 2011 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bir genelge ile okullarda Kutlu Doğum Haftası’nın kutlanmasının önünü açıyo. 1989 yılında dini bir gün yaratan devlet, yaklaşık 20 yıl sonra bunu bir devlet geleneği haline getiriyor.

Son zamanlarda ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Yönetimi’nin kampüs yaşamındaki iç dinamikleri ve öğrenciler arası kutuplaşmalara sebep olan kurumları pek fazla irdelenmemesi sonucu gericilik cesaret kazanmıştır. Bunun en son örneği ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde örgütlenen ESKAD adlı derneğin beyhude çabalarıdır. Bu derneğin üyeleri, kendilerinin de belirtmesiyle, okul çıkışındaki alkollü mekanların “ibadethanelere 100 metre kuralı” çerçevesinde, kapatılması için, barların karşısına kaçak bir şekilde cami diktirmek için uğraşmalarından panolardaki alkollü eğlence mekanları reklamlarından, mezuniyet kokteylinde içkinin olmasından, Vitamin Bar’da öğretim üyelerinin/görevlerinin alkol kullanabilmesinden ve bahar şenliğinde içki içilmesinden rahatsız olmakla kalmayıp bu durumu kendilerine göre belirledikleri ideal muhafazakar yaşam normlarına çevirmek için arkalarına devlet desteği almış olmalarını unutmadık. Bu derneği ve derneğin pratiklerini insanların yaşam tarzlarına karıştıkları için tehlikeli buluyoruz.

Biz bu zihniyeti tanıyoruz. Bu zihniyet, Kıbrıslı Türklerin tarihsel koşullar içinde kendi öz kültürel yapılanmasını ve inanç pratiklerini bir tür “iman eksikliği” olarak gören, Kıbrıs Türk toplumunun kültürel ve inanış biçimlerini asimile etmeye çalışan ve ümmetçi bir bakış açısıyla kendilerinden olmayanları boğan bir zihinyettir. Bu zihniyet Türkiye’de yükselişe geçtikten sonra durdurulamayan İlahiyat kolejleri, cemaatler, tarikatlar, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın minyatür figürleri bunların bir sonucudur. Bu zihniyetin ve pratiğinin 11 Nisan Cuma saat 20.00’da Rauf Denktaş Anfisi’nde Din İşleri Başkanlığı’nı paravan olarak kullanarak Kutlu Doğum Programı gerçekleştireceklerini öğrenmiş bulunmaktayız. Çeşitli nedenlerle kampüste etkinlik düzenlemesine ve hatta afiş asmasına dahi izin verilmeyen bir çok grup varken bu faaliyetler ne yazık ki ifade özgürlüğü çerçevesinde de değerlendirilemezler. Düzenleyicilerinin bu kadar rahat bir şekilde ODTÜ KKK yönetimininden izin alabilmeleri ve başka herhangi bir toplantı mekanında yapabilecekken etkinlik için üniversite kampsünü seçmeleri de çok manidardır.

Din İşleri Başkanlığı’nın ve onun alt türevlerinin, okulumuzun imkanlarını, “islamiyet” kisvesi altında yürüttükleri çirkin politikalara alet etmelerini kabul etmiyor, buna destek olan ODTÜ KKK yönetimini Kınıyoruz!

ODTÜ Öğrenci İnisiyatifi “

Kaynak: haber.sol.org 

15 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply