Öğrenciler Maliye Bakanlığı’nı Bastı Burs Sözünü Aldı

Aylardır bursları yatmayan öğrenciler eylem gerçekleştirdi. Eğitim Bakanlığı’na yürüyen eylemciler, Bakanlık yetkililerini protesto etti. Buradan da Maliye Bakanlığı’nı basan öğrenciler Bakan Zeren Mungan ile toplantı yaptı. Mungan bursların Pazartesi yatacağını, yatmaması durumunda öğrencilere yeniden gelmelerini söyledi.

EY

Eğitim Bakanlığı önünden:

Atatürk Öğretmen Akademisi (AÖA) ve yurtdışında eğitim gören öğrencilerden bir grup, bugün Milli Eğitim Bakanlığı önünde eylem yaparak, bursların uzun süredir yatırılmamasını protesto etti.

Lefkoşa 10. Yıl (Kuğulu) Park’ta toplanan ve buradan Milli Eğitim Bakanlığı’na yürüyen öğrenciler, “Burs hakkımız” sloganları atarak, üzerinde  “Hesap sormaya geldik” ve “Burs sadaka değil haktır” yazan pankart ve dövizler taşıdı.

Öğrencilere, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Girne milletvekili Zeki Çeler ile Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Gençlik de destek verdi.

Eylem sırasında öğrencilerin yanına Talim Terbiye Dairesi Müdürü Mehmet Korkmaz ile birlikte inen Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Dairesi Müdürü Hüseyin Kavaz’ın, “Burslarla ilgili işlemler sürüyor, bugün yatırılmaya başlandı” açıklamasına rağmen öğrenciler eleştirilerini sürdürerek, bakanlık yetkililerinin sürekli aynı yöntemle kendilerini oyaladığını savundu.

Bakanlık yetkililerine, bu sözleri öğrencilere söylerken nasıl göründüklerini görmeleri için sembolik ayna gösteren öğrenciler, “Burslar yatırılıyor” sözlerini çok kez duyduklarını ancak yatırılmadığını ileri sürdü.

Kavaz, Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu’nun saat 14.00’te öğrencilerin oluşturacağı temsili heyet ile TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler’i istemesi halinde kabul edip görüşeceğini de söyledi.

Öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Nehir Özkızan, bugün ülkenin dört bir yanından toplanan öğrencilerin hem taleplerini iletmek hem de hakları olan bursları alabilmek adına mücadele etmek zorunda kaldığını belirterek, AÖA ve yurtdışında eğitim gören öğrenciler olarak bugün burada seslerini, sorunlarını ve mücadelelerini birleştirmek için bir araya geldiklerini söyledi.

Özkızan, ekonomik sorunların arttığını, dövizdeki artışın okul borçlarını korkutucu noktalara yükselttiğine işaret ederek, demokratik, bilimsel ve parasız eğitim yerine ülkede paralı eğitim ve müşteri gözüyle bakılan öğrenciler bulunduğunu ifade etti.

Hükümetin de öğrencilerin ve gençlerin sorunlarına kayıtsız olduğunu, “bütçede para yok” diyerek bir şey yapmadığını öne süren Özkızan, hükümeti eleştirdi ve öğrenciler ile ailelerinin, gittikçe ağırlaşan okul harçları altında ezilmeye devam ettiğini, bu yüzden düzensiz yatırılan veya hiç yatırılmayan bursların düzenli yatırılmasını talep etti.

Maliye Bakanlığı’na Baskın

Eğitim Bakanlığı’nın önünden dağılan öğrenciler daha sonra Maliye Bakanlığı önünde buluşarak Bakanlığı bastı. Bakanlık içindeki gerginliğin ardından Maliye Bakanı Zeren Mungan öğrencilerle görüşme gerçekleştirdi. Mungan bursların pazartesi günü yatacağını, yatmadığı taktirde öğrencilerin yeninidengelmelerini söyledi. Şimdi Bakan Mungan’ı verdiği sözün tutulup tutulmayacağı bekleniyo.

Be the first to comment

Leave a Reply