“Örgütler Bağış Yaparken, Zenginler Muafiyet İsteyip İşçi Durduruyor!”

Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölge Örgütü Örgütlenme Sorumlusu Cansu N. Nazlı, Koronavirüs mücadelesi verdiğimiz bugünlerde bazı örgütlerin bağışta bulunmasına değinerek, bunun içini rahatlattığını ancak ultra zenginlerden muafiyet talebi ve işçi durdurma haberleri dışında pek ses gelmediğini vurguladı.

Hükümet Servet Vergisi Koyamıyor

Hükümetler, Bağımsızlık Yolu’nun salgınla mücadele önerileri arasında olan ultra zenginlere yönelik ek servet vergisini uygulayabilecek gibi görünmezken, sermaye de muafiyet ve işçi durdurmalarla karını düşünmekte.

Açıklama şöyle:

önce bir kooperatifimizle bir sendikamız uzattı dayanışma elini, sonra meslek birlikleri, başka sendika ve bazı siyasi partiler… yapılan bağışların bu zor günlerin üstesinden gelinmesine ve bu vesileyle kamusal sağlık ihtiyaçlarımızın bir nebze de olsa giderilmesine yarayacağını düşünmek iyi hissettiriyor. yalnız, tıpkı bakanlar kurulu kararlarını gözetlediğimiz gibi bu bağışların da kamusal sağlık ihtiyaçlarına harcandığından emin olmak için takipçisi olmamız gerekiyor kanımca. hangi parayla, ne kadar, nereden, ne alındı ve nerede kullanılıyor? bunun şeffaf bir şekilde paylaşılmasını talep etmek halkın hakkı.
bu arada gelmiş, geçmiş hükümetlerin, memleketin veli nimeti gibi davrandığı ultrazenginlerden ve büyük patronlardan muafiyet talebi ve işçi durdurma haberleri dışında pek ses gelmiyor. kimin yanımızda olup, kimin gemiden kaçan fareyi oynadığını, hepimiz can derdindeyken kimin mal derdiyle hareket ettiğini ne unutacağız, ne de unutturacağız, bilesiniz.

638 Paylaşımlar