“Örgütlü olunmamanın sonucu yaşanıyor”

Kamuda örgütlü 4 sendika (KTAMS, KAMU-SEN, KAMU-İŞ, GÜÇ-SEN) özel sektöre destek için Başbakanlık önünde destek grevi başlatarak basın açıklaması yaptı.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası Başkanı Güven Bengihan özel sektöre hiçbir teşvik hiçbir zorunluluk getirmediğini vurguladı.

“Ekonomik yönden en çok sıkıntı çeken kesim özel sektör emekçileri, kendi nam ve hesabına çalışanlar ve küçük işletmelerdir. Pandemi sürecinde 5 bin iş yeri kapatılmıştır.

Hükümetimiz emekçinin geleceğinden (İhtiyat Sandığı) ayda 2 bin TL  şeklinde ödeme yapmış ve sanki cebinden ödemiş gibi reklam da bulunmuştur. Bin 500 tl destek başvurusu açmış ve müracaat eden 60 bine yakın insan yani ülkenin 5’de 1’i başvurmuştur.”

“Başbakan Ersan Saner’in Mart ayının başında ödenecek” dediği bin 500 TL destek ödemeleri ile ilgili Bengihan “ne ödeme var ne kaynak belli.” dedi

“Örgütlü olunmamanın sonucu yaşanıyor”

Temel tüketim maddelerinde indirim yapılmadığını vurgulayan KTAMS Başkanı Bengihan “bazı kötü market sahiplerine özel sektörü teslim ettiniz. Bugün kuzu etinin kilosu marketlerde kasaplarda 130 TL ”

Sendikalaşma konusunda özel sektöre hiçbir teşvik hiçbir zorunluluk getirmediğini vurgulayan Bengihan “örgütlü olunmamanın sonucu yaşanıyor. Hükümet işverenleri, iş insanlarını yasa ve tüzüklerle onları güçlendirmek için onlara teşvikler yaptı.” dedi.

“kktc’nin bütçesinin iki katı serveti olan var”

“Kurumlar vergisi ödemeyen iş insanları sadece 500 milyona yakın ödeme yaptı. Beyan edilen ödenmedi, özel sektöre nereden vereceğiz denildi. KKTC’nin bütçesinin iki katı serveti olan var. Servet vergisi getirilmedi. Devletten zengin olana katkı payını bile devlet üstlendi”

“Esnafa ve özel sektöre ise para yok”

Karantina otellerine 4 ayda 120 milyon TL ödendiğini belirten Bengihan “batan otel patronlarını kurtardık çünkü misyon bu. Esnafa ve özel sektöre ise para yok” dedi.

“Buraya getirilen öğrencilerin arasında hiçbir eleme yapılmadan karantina ücretini devlet ödedi. 90 günde 50 müsteşar, müdür atandı. Emekçilere kaynak ayrılmadı. İmzalanan protokol içerisinde özel sektör için 80 milyon TL var. O da bin 500 TL verilmesi ile bitecek”

“Ne saraylar ne de arabalar bu ayıbı örtemeyecek”

Protokolde Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a 14 milyonluk Cumhurbaşkanlığı Sarayı olduğunu da vurgulayan Bengihan “ne saraylar ne de arabalar bu ayıbı örtemeyecek, rahat uyuyamayacaksınız ne o sarayda ne makam arabalarında.” dedi.

Atan: Bizleri muhatap almak zorundasınız

KAMU-SEN Başkanı Metin Atan “Özel sektörde çalışan vatandaşların ne kadar zor durumda olduğunu görüyoruz. Hükümet koltuğu dolduramıyor. Sendikalar ile ilgili protokolde bazı maddeler var. Bizleri muhatap almak zorundasınız. Bu ülkede esnaf zaten bitti. Esnafın mücadele edecek gücü yok. Biz özel sektörün arkasındayız” dedi.

Serdaroğlu: Pandemi herkesin yüzünü su üstüne çıkardı

KAMU-İŞ Başkanı Ahmet Serdaroğlu da, “Özel sektörde emek veren emekçiler için buradayız. Söyledikleri gibi sendikalar özel sektör için ilk defa yollarda değil. Özel sektörde emekçilerin bu kadar zor durumda olmaların sebebi sendikalı olmayışlarından. Pandemi herkesin yüzünü su üstüne çıkardı. Sendikaların tek derdi adalet düzen ve doğru düzgün bir sistem” açıklamasında bulundu.